Dnešek v historii – 15. Chešvan

Dnešek v historii – 15. Chešvan 5.00/5 (100.00%) 2 ohodnocení

luachVýročí Matitjaha, vůdce Makabejských v boji proti syrsko-řeckým nepřátelům, který zachycuje Chanukový příběh. Matitjahu statečně čelil úsilí o rozšiřování sekulární helénské kultury po Zemi Izrael a se svými pěti syny zahájil povstání. Revolta pokračovala i po Matitjahově smrti roku 139 př.o.l. a vedla ke znovuposvěcení Svatého Chrámu a zázraku oleje, který hořel po osm dní.

Na 15. Chešvan připadá také Křišťálová noc (Kristallnacht) v roce 1938, kdy nacisté zničili takřka všech 1.600 synagog v Německu, stejně jako tisíce židovských podniků a domů. Podobné násilnosti proběhly i v Rakousku. Kristallnacht vedla k novým antisemitským nařízením a pro mnohé byla prvním varováním před Holocaustem.

15. Chešvan je také výročím rabiho Avrahama Ješaje Karelice (אברהם ישעיה קרליץ, Avraham Yeshaya Karelitz, 1878-1953), známého pod jménem Chazon Iš (חזון אי“ש, Chazon Ish). Vynikající učenec se v roce 1933 přestěhoval z Vilna (Vilnius) do Izraele, kde byl uznáván jako světová autorita ve vztahu ke všem otázkám týkajícím se židovského práva a života.