Izrael dnes zasáhla další dvě slabší zemětřesení, za poslední týden je jich už šest

Izrael dnes zasáhla další dvě slabší zemětřesení, za poslední týden je jich už šest 4.71/5 (94.29%) 7 ohodnocení

cvičení pro případ zemětřesení
cvičení pro případ zemětřesení

Izrael dnes zasáhla další dvě slabší zemětřesení, informuje Geofyzikální institut Izraele (המכון הגיאופיסי לישראל, Geophysical Institute of Israel). Za poslední týden se jedná už o šest otřesů. Zemětřesení již včera večer přiměly premiéra Benjamina Netanjahua nařídit ve školách po celé zemi cvičení civilní obrany.

První dnešní zemětřesení, mající sílu 3,3 stupně Richterovy stupnice, bylo zaznamenáno okolo 11. hodiny, na severu Izraele. Epicentrum bylo v hloubce 2 kilometrů pod jezerem Kineret (Galilejským jezerem). Druhé okolo 13:30 hodin mělo stejné epicentrum a sílu 2,2 stupně Richtera.

K předchozím zemětřesením došlo dvakrát v neděli, v sobotu ráno a ve čtvrtek v noci. Všechna se projevila v Galileji. Obě nedělní zemětřesení – první v 11:50 a druhé v 15:54- měla sílu 3,6 stupně Richtera, sobotní sílu 3,5 stupně.

mapa zemětřesení v IzraeliZemětřesení si nevyžádala žádné oběti, zranění ani materiální škody, ale vyvolávají v izraelské laické i odborné veřejnosti obavy z možných budoucích silnějších otřesů.

Před osmi dny bylo v jižním a centrálním Izraeli cítit zemětřesení s epicentrem ve Středozemním moři v hloubce asi 40 kilometrů, 70 kilometrů od Kréty a silou 6,4 stupně Richterovy škály

Poslední silnější zemětřesení bylo v Izraeli a na území autonomní Palestinské správy zaznamenáno v srpnu 2011 a mělo sílu 4,3 stupně.

Vědci z Izraelského geofyzikálního institutu zemětřesení sledující a zkoumají a snaží se zjistit, zda by mohlo dojít i k otřesům silnějším. Kineret, údolí Jordánu a Mrtvé moře se nacházejí na syrsko-africkém zlomu, kde čas od času dochází k silnějším otřesům.

Naposledy k silnějšímu zemětřesení – o síle 6,2 stupně Richtera – došlo v roce 1927. Tedy zahynulo okolo 300 lidí. Podobné zemětřesení v roce 1937 o síle 7 stupňů Richterovy stupnice s epicentrem v údolí Hula na severu Izraele poničilo město Safed a zabilo okolo 4 tisíc lidí.

Ministr životního prostředí Amir Perec (Amir Peretz) vyzval továrny na severu Izraele, aby věnovaly zvýšenou pozornost nebezpečným látkách, které by v případě silnějšího zemětřesení mohly ohrozit obyvatele. Vyzval také k provedení cvičením civilní obrany, v jejichž rámci by se mělo procvičit opouštění budov a další nezbytná opatření v případě zemětřesení.