Izraelské letectvo bombardovalo konvoj syrských raket určený Hizballáhu

Izraelské letectvo bombardovalo konvoj syrských raket určený Hizballáhu 4.97/5 (99.46%) 37 ohodnocení

img373532Kuvajtské noviny Al Jareeda informovaly o leteckém útoku Izraelského letectva na konvoj přepravující  rakety označované jako „přesné rakety dlouhého doletu“. Podle této informace mělo k útoku dojít v pondělí. Oficiální zdroj v Izraeli potvrdil, že k útoku došlo, ale neinformoval o místě, kde byly rakety zlikvidovány. Některé zdroje hovoří tom, že k bombardování došlo blízko vojenské základny u syrské Kunejtry (Quneitra, القنيطرة), která leží nedaleko izraelsko-syrské hranice na Golanských výšinách. Koncem července Izrael také bombardoval konvoj vezoucí rakety ze Sýrie do skladů Hizballáhu v Libanonu.

Jedná se o pátý takový letecký útok během posledního roku. Představa Bašára Assada je, že pro něj Hizballáh rakety uskladní a tak se nedostanou do rukou různých teroristických skupin válčících v Sýrii pod libozvučným názvem rebelové, nebo také „svobodná syrská armáda“. Rakety uskladněné v rukou Hizballáhu jsou vysokým bezpečnostním rizikem pro Izrael i celý region.

Libanonská média včera (v úterý) informovala o přeletech izraelských stíhaček i bezpilotních letounů nad oblastí jižního Libanonu. Izraelské letectvo k překvapivým úderům využívá mnohdy delší, ale výhodnější cestu přes severozápad Izraele, Středozemní moře a následně Libanon, kterou lze pohodlně využít i vůči cílům v Sýrii.

Izrael již v minulosti několikrát varoval, že pašování ani přesuny zbraní do Libanonu nebude tolerovat. Podobné pokusy byly letos již několikrát ukončeny zásahem izraelského letectva (IAF).  Dodávky nejen syrských zbraní šiítským milicím, Hizballáhu i jiným teroristickým skupinám, jsou Izraelem považovány za „červenou čáru“, jejíž překročení vede okamžitě k neutralizaci hrozby silou.