„Palestina“ promrhala 2,3 miliardy euro evropské pomoci

„Palestina“ promrhala 2,3 miliardy euro evropské pomoci 4.87/5 (97.33%) 30 ohodnocení

euro bankovkyPalestinská správa korupcí a špatnou správou promrhala 1,95 miliardy britských liber (přibližně 2,3 miliardy euro, resp. 50 miliard českých korun) z pomoci Evropské unie. Tvrdí to včerejší vydání britských Sunday Times s odvoláním na dosud nezveřejněný dokument EU.

Podle článku Evropský účetní dvůr (ECA), provádějící kontrolu finančních prostředků EU, zjistil, že Unie jen málo ví o tom, na co byla v letech 2008 až 2012 na území arabské autonomie v Judeji, Samaří a Gaze vynaložena výše uvedená obrovská finanční pomoc.

Zpráva hovoří o „významných nedostatcích.“ Unijní vyšetřovatelé, kteří navštívili Jeruzalém, Judeu, Samaří a Gazu informovali o tom, že nejsou schopni řešit „rizika na vysoké úrovni“ jako jsou „korupce nebo neužívání fondů na účely, na něž byly určeny.“

Vyjádření ECA nebylo v době publikace zprávy k dispozici.

Organizace Transparency International tvrdí, že paralýza palestinskoarabského parlamentu, trvající od roztržky mezi hlavními palestinskými hnutími Fatáh a Hamas v roce 2007, „dala výkonné moci neomezenou moc nad veřejnými financemi.“ V palestinském veřejném i soukromém sektoru je samozřejmou věcí také nepotismus, tvrdí TI.

Obdobný byl výsledek veřejného slyšení Výboru pro zahraniční věci Sněmovny reprezentantů USA v červenci 2012, podle nějž palestinskoarabský establishment trpí „chronickou kleptokracií“, přičemž konkrétně byl zmíněn sám předseda Palestinské správy Mahmúd Abbás a jeho rodina.

£1.95bn EU aid lost in Palestine – zpráva Sunday Times (anglicky)

Palestine: Unanswered Information Requests – zpráva Transparency International (anglicky)