Papež František se sešel s vůdcem palestinských Arabů Mahmúdem Abbásem

Papež František se sešel s vůdcem palestinských Arabů Mahmúdem Abbásem 4.07/5 (81.43%) 14 ohodnocení

Mahmúd Abbás a papež František
Mahmúd Abbás a papež František

Papež František přijal včera ve Vatikánu předsedu Palestinské správy a vůdce hnutí Fatáh Mahmúda Abbáse. Jednání se uskutečnilo v knihovně Apoštolského paláce, trvalo půl hodiny a Abbás od papeže dostal darem pero, o němž prohlásil, že doufá, že jej použije k podpisu mírové smlouvy s Izraelem.

Vůdce arabské autonomní entity v Zemi Izrael, kterého oficiální vatikánské prohlášení tituluje jako „prezidenta Státu Palestina,“ doprovázela třináctičlenná delegace.

Kromě obligátního informování o průběhu palestinskoarabsko-izraelských jednání jednali oba představitelé také o situaci v Sýrii, kde obě strany vyzvaly ke smíření.

Hovořilo se také o pokroku při sjednávání bilaterální smlouvy mezi Vatikánem a „Palestinou“, která by měla právně upravit činnost římskokatolické církve v té části Země Izrael, která je pod správou arabské entity nebo na kterou si „Palestina“ činí nárok.

Abbás během jednání pozval na návštěvu, stejně jako to už učinil letos i prezident Izraele Šimon Peres. Vatikán v tomto směru diplomaticky hovoří o návštěvě Svaté země, aniž by zmiňoval Izrael nebo neexistující „Stát Palestina.“

Mahmúd Abbás jednal také s tajemníkem pro vztahy se státy, arcibiskupem Dominiquem Mambertim.

Mahmúd Abbás se nechává titulovat jako „prezident Státu Palestina“, přestože jeho funkční období ve funkci předsedy palestinské autonomie vypršelo již v lednu 2009 a přestože reálně ovládá jen autonomní arabské území v Judeji a Samaří. Pásmo Gazy je od roku 2007 pod vládou konkurenčního teroristického Hnutí islámského odporu (Hamas), které Abbáse jako „prezidenta“ po vypršení jeho funkční období neuznává.

Ve středu 23. října by se papež František měl ve Vatikánu sejít s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Abbás a papež, článek v L'Osservatore Romano
článek na titulní straně novin L’Osservatore Romano z 18. října 2013

COMUNICATO DELLA SALA STAMPA: UDIENZA AL PRESIDENTE DELLO STATO DI PALESTINA, 17.10.2013 – tisková zpráva Tiskového úřadu Svatého stolce (italsky, anglicky)