Prezident Zeman „ničí mírový proces“, prská představitel Organizace pro osvobození Palestiny

Prezident Zeman „ničí mírový proces“, prská představitel Organizace pro osvobození Palestiny 4.98/5 (99.55%) 44 ohodnocení

Saíb Irikát
Saíb Irikát

Pocit řady občanů České republiky, že jejich země je nevýznamná a v mezinárodním kontextu bez vlivu, je zcela mylný. Vliv Česka a jmenovitě prezidenta republiky Miloše Zemana je obrovský, srovnatelný jen s velmocemi a jejich vedoucími představiteli.

Vyplývá to z vyjádření člena Výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny a vedoucího vyjednavače palestinské autonomie Saíba Irikáta (Saeb Erekat), který prohlásil, že Zemanův návrh na přesunutí českého velvyslanectví z Tel Avivu do izraelského hlavního města Jeruzaléma „ničí mírový proces a úsilí o dosažení dohody o všech otázkách konečného statusu, zejména Jeruzaléma.“ Informaci dnes přinesla palestinskoarabská tisková agentura Maan a následně i česká zpravodajská televize ČT24.

Irikát se k Zemanovu návrhu vyjádřil při setkání s Robertem Serrym, zvláštním vyslancem OSN pro blízkovýchodní mírový proces, Hanse Botseringem, prezidentem německé Nadace Konrada Adenauera, a britským generálním konzulem Vincentem Finnem.

Saíb Irikát současně vyzval Ligu arabských států, Organizaci islámské jednoty a Hnutí nezúčastněných ke svolání mimořádných zasedání na úrovni ministrů „k projednání návrhů českého prezidenta a podniknutí příslušných rozhodnutí v této věci.“

Miloš Zeman návrh na přesun českého velvyslanectví z Tel Avivu do hlavního města Izraele přednesl na slavnostním večeru Dnů pro Izrael v Hradci Králové 30. října.

Hlavní česká média s výjimkou iDnes zprávu ignorovala, až dnes odpoledne – 4 dny poté – přinesla ČT24 poplašenou zprávu o tom, jak „podle Palestinců Zeman narušuje mírový proces s Izraelem,“ přičemž zpráva je postavena na citaci Irikátova stanoviska.

Prezidentu Zemanovi tak děkujeme nejen za to, že se opakovaně veřejně velmi uvážlivě a moudře vyjádřil k situaci v Izraeli a k diplomatickému procesu s arabskou autonomií, ale také za to, že tím z naší země udělal světovou velmoc.

Kdo jiný, než skutečná velmoc, může na vzdálenost tisíců kilometrů pouhým nápadem na přesun ambasády ničit veškeré tamní mírové úsilí?

Obama či Putin takovou moc nepochybně mají. Snad také premiéři či prezidenti Británie, Francie nebo Číny. A nyní díky prezidentu Zemanovi i Česká republika!

Že to zní poněkud absurdně? To jistě ano. Ale chyba není na straně prezidenta Zemana, ale v absurdně přemrštěné reakci představitele OOP a ČT 24, která názor této organizace, ne tak dávno známé především vraždami, únosy a teroristickými atentáty, zcela vážně přetiskuje.

عريقات: تصريحات رئيس التشيك تدمير لعملية السلام  – původní zpráva Maan (arabsky)

Prezident Zeman pro přesun českého velvyslanectví do Jeruzaléma – zpráva Eretz.cz o prezidentově projevu na Dnech pro Izrael (česky)

Celý rozhovor prezidenta Miloše Zemana pro deník Jediot Achronot – překlad Eretz.cz rozhovoru prezidenta pro přední izraelské noviny (česky)

4 komentáře u „Prezident Zeman „ničí mírový proces“, prská představitel Organizace pro osvobození Palestiny“

  1. V něčem se třeba nedá s prezidentem Zemanem souhlasit, ale tohle je majstrštyk. Lokaj světového terorismu a tlama nevymáchaná Saeb Erekaat, či jak se jeho teroristický pseudonym. přepisuje, nepochybně zůstal jako opařený. A já říkám, Miloši, tohle je na titulní stránku v TIME. Konečně někdo řekl chlapské slovo k věci a kvičení podsvinčete na tom nic nezmění. Diplomacii budou slušní lidé dělat v Jeruzalémě a na mejdany pak budou jezdit do Tel Avivu. To je aranžmá velmi kulantní, až se mi chce říct po staročesku – košer.

  2. Saíb Irikát neví, co dělá. Uvidíme, kdo nakonec bude známější, jestli Havel nebo Zeman. 😆 Jisté je, že Zeman nedostane Nobelovu cenu míru, která se dává válečným zločincům.

Komentáře nejsou povoleny.