Prof. Avi Diskin : USA by nikdy nepropustily teroristy

Prof. Avi Diskin : USA by nikdy nepropustily teroristy 5.00/5 (100.00%) 20 ohodnocení

Prezident Obama a Mahmoud Abbás
Prezident Obama a Mahmoud Abbás

Profesor Avi Diskin, politolog, který přednáší na Hebrejské univerzitě a na Shaarei Mispat College v Herzelii říká, že Izrael je jednou z velmi mála zemí, pokud ne jedinou zemí, která propouští teroristy.

Redakci Arutz Sheva řekl: „Jsme skutečně jedineční. USA by nikdy nic takého neudělaly. Je pravda, že jsme na USA závislí a že se jim snažíme vyhovět, kde to jen je možné, proto také propouštíme teroristy, ale k něčemu takovému by v jejich zemi nikdy nedošlo.Diskin zmiňuje, že prvním propuštěným teroristou byl terorista z hnutí Fatáh Mahmoud Hijazi, který pronikl do Izraele z Jordánska v lednu 1965,  jen několik měsíců poté, kdy hnutí Fatáh bylo založeno. V roce 1971 byl vyměněn za Izraelce Shmuel Rosenwasser, který byl unesen ze severoizraelské Metuly a následně držen v zajetí v Libanonu. Teprve další výměnou za tři unesené vojáky byla v polovině osmdestátých let výměna známá jako obchod s Jibrilem, tehdy bylo více než tisíc teroristů vyměněno za tři unesené izraelské vojáky. Mnozí v Izraelci si myslí, že právě toto byla první výměna teroristů za unesené, ale není to pravda, začalo to již v roce 1971.

Výměna teroristů za ústupky anebo unesené vojáky či civilisty je v rozporu s právním názorem například Šamgarovy komise.

„Umím si představit, že vláda a premiér se domnívají, že z dlouhodobého hlediska je porušení právních norem ospravedlnitelné, řekl Diskin. Šamgarova komise, v jejímž čele stál bývalý předseda nejvyššího soudu Meir Šamgar  vznikla v roce 2008, kdy byl unesen izraelský voják Gilad Šalit a jejím úkolem bylo zkoumat a vydat doporučení k tomu, jak vést rozhovory s teroristickými skupinami. Šamgarova komise doporučila, že takové rozhovory povede Ministerstvo obrany a to tajně, části z výstupu Šamgarovy komise podléhají utajení.

hm

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku US would Never Free Terrorists