Rodina prvního arabského Spravedlivého mezi národy odmítla ocenění Jad VaŠem

Rodina prvního arabského Spravedlivého mezi národy odmítla ocenění Jad VaŠem 4.91/5 (98.18%) 11 ohodnocení

osvědčení Spravedlivý mezi národy pro Mohameda Helmyho
osvědčení Spravedlivý mezi národy pro Mohameda Helmyho

Egyptský lékař Mohamed Helmy byl minulý měsíc izraelským památníkem Jad VaŠem posmrtně oceněn jako vůbec první Arab titulem Spravedlivý mezi národ za riskování života k záchraně berlínských Židů během šoa – holokaustu. Členka jeho rodiny nyní prohlašuje, že rodina o ocenění nemá zájem. Informaci přinesl web Times of Israel.

Památník Jad VaŠem se obvykle snaží vypátrat příbuzné člověka, jemuž byl titul Spravedlivý mezi národy udělen posmrtně. V případě Dr. Helmyho, který zemřel v Berlíně v roce 1982, nicméně Jad VaŠem sdělil, že se mu nepodařilo žádné příbuzné najít.

Agentura AP s pomocí německého historika našla potvrzení o dědictví Helmyho manželky, která zemřela v roce 1998, a z něj i jména tří příbuzných, žijících v Káhiře.

„Pokud by kterákoliv jiná země nabídla ocenění Helmyho, byli bychom šťastní,“ prohlásila manželka Helmyho prasynovce Mervat Hassan, která svolila k rozhovoru pro AP. Dodala, že důvodem je nepřátelství mezi Egyptem a Izraelem navzdory více než třicet let trvající mírové smlouvě. „Respektují judaismus jako náboženství a respektuji Židy. Islám uznává judaismus jako nebeské náboženství,“ prohlásila dále a dodala, že Dr. Helmy nepomáhal lidem podle jejich náboženství, rasy či víry, ale léčil své pacienty bez ohledu na to, kým byli.

Dr. Helmy se po zážitcích války oženil, ale s manželkou se rozhodli nemít děti.