Amos Jadlin: Berme v úvahu pozitivní dopady dohody o íránském jaderném programu

Amos Jadlin: Berme v úvahu pozitivní dopady dohody o íránském jaderném programu 4.93/5 (98.67%) 15 ohodnocení

Amos Jadlin
Amos Jadlin

Generálmajor (v záloze) Amos Jadlin (Amos Yadlin), bývalý ředitel izraelské vojenské zpravodajské služby a současný ředitel Institutu národních strategických studií (Institute of National Strategic Studies), představil  optimistický pohled na dohodu mezi 5+1 mocnostmi a Íránem o íránském jaderném programu.

Ve včerejším rozhovoru pro pořad Šest Kanálu 2 izraelské televize Jalon sarkasticky prohlásil, že když slyšel první alarmující reakce na zprávu o dohodě, „myslel, že snad Írán dostal povolení postavit jadernou bombu.“

Podle Jadlina má dohoda ve skutečnosti „pozitivní stránku.“ Zdůraznil, že se jedná jen o „předběžnou“ dohodu, jejíž platnost je omezena na 6 měsíců – „dokonce ne ani prozatímní dohodu“ – a že dokud těchto 6 měsíců neuplyne, není možné soudit, zda dohoda je dobrá nebo špatná.

Jadlin poznamenal, že dohoda je „mnohem lepší“, než to, co 5+1 mocností nabízelo Íránu před 2 týdny – a že je tomu tak z velké části díky premiéru Benjaminu Netanjauhovi.

Jedním z vylepšení je íránský souhlas s každodenním inspekčním režimem, který je tak „mnohem razantnější“, než se očekávalo. Pozitivně také hodnotí íránský závazek přeměnit veškerý na 20 % obohacený uran na palivové články, zastavit používání nejmodernějších centrifug a zastavit budování těžkovodního reaktoru v Araku.

Amos Jadlin je přesvědčen, že Írán by dohodu nepodepsal, pokud by ji chtěl během následujících 6 měsíců porušit. „Neudělali to, aby si koupili čas, ale aby odstranili sankce,“ řekl s tím, že Írán by projevil „absenci logiky a pokřivenou strategii“ pokud by se rozhodl nedodržet dohodu, kterou podepsal.

Írán by se mohl rozhodnout „uniknout“ dohodě na poslední chvíli nebo naopak ji změnit na dohodu trvalou. Pokud by se dohoda stala trvalou, byla by to velmi špatná dohoda, prohlásil. Připomněl ale, že ministr zahraničí USA John Kerry slíbil, že dohoda je jen na 6 měsíců a že pokud během této doby nebude dosaženo trvalé dohody, platnost této dočasné dohody vyprší.

Pokud by dohoda neexistovala, Íránci by mohli pokračovat v obohacování uranu na 20% úroveň a sankční režim by se stejně mohl zhroutit.

S Jadlinovým názorem souhlasí i zkušený blízkovýchodní analytik Kanálu 2 Ehud Jaari (Ehud Yaari). Íránci mohou slavit, pokud chtějí, ale „vědí, že zaplatili vysokou cenu,“ řekl. Dohoda zahrnuje inspekce míst, kde Íránci shromáždili své centrifugy, dodal. Bez dohody by Írán mohl provozovat 19.000 centrifug a nejen 8.000, dodal.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to Ex-Intelligence Head: Look at the Bright Side.