Egypt zrušil výjimečný stav

Egypt zrušil výjimečný stav 4.40/5 (88.00%) 5 ohodnocení

egyptské vojenské kontrolní stanoviště
egyptské vojenské kontrolní stanoviště

V Egyptě skončil včera v 16 hodin místního času výjimečný stav trvající tři měsíce. Původně mělo k ukončení dojít podle oznámení vlády až zítra, nicméně správní soud nařídil ukončení dřívější. Důvodem bylo rozdílné počítání lhůt.

Soud současně zamítl žalobu právníka Ahmeda El-Seifa El-Islámu, který se domáhal určení, že už prodloužení výjimečného stavu v září bylo nezákonné.

Výjimečný stav byl vyhlášen dekretem prozatímního prezidenta Adlího Mansúra (Adly Mansour) 14. srpna 2013 po krvavém rozehnání dvou protestních táborů na podporu bývalého prezidenta Muhameda Mursího (Mohamed Morsi), sesazeného armádou 3. července. V polovině září byl pak výjimečný stav prodloužen o další 2 měsíce.

Egyptský ministr turismu už předevčírem oznámil zrušení výjimečného stavu v turistickém letovisku na Šarm el-Šejch a v celém červenomořském governorátu.

Zatím není jasné, zda byl současně zrušen i zákaz nočního vycházení, který byl zaveden současně s výjimečným stavem. Egyptská média to ale s odkazem na vládní zdroje považovala za pravděpodobné. Zákaz nočního vycházení dosud trval od jedné do páté hodiny ranní s výjimkou pátku, tradičního protestního dne, kdy začínal už v 19 hodin večer.