Hasan Rúhání: Režim sankcí byl narušen, Írán dosáhl bodu obratu

Hasan Rúhání: Režim sankcí byl narušen, Írán dosáhl bodu obratu 5.00/5 (100.00%) 4 ohodnocení

Alí Chameneí (vlevo) a Hasan Ruhaní
Alí Chameneí (vlevo) a Hasan Ruhaní

„Světové mocnosti uznali jaderná práva Íránu. Uznání od velkých mocností má velkou cenu,“ oznámil usmívající se prezident Islámské republiky Hasan Rúhání (Hassan Rouhani) novinářům v prezidentském paláci v Teheránu – v čemž se paradoxně shodl s představiteli Izraele.

Rúhání označil prozatímní dohodu o íránské jaderném programu za „bod obratu“, jak v oblasti mezinárodní tak vnitrostátní s tím, že dohodou „byl prolomen režim sankcí, ať už se to jiným líbí nebo ne.“ Jak čas poběží, průlom „se bude rozšiřovat.“

Společně s Rúháním byli přítomni také rodinné příslušníci čtyř íránských jaderných vědců, kteří byli od roku 2010 zabiti při skrytém boji proti jadernému programu země.

Íránský prezident neopomněl pochválit svého nadřízeného, Nejvyššího vůdce Alího Chameneího (Ali Khamenei), bez jehož souhlasu, podpory a „hrdinské pružnosti“ by dohoda nebyla možná.

Rúhání také prohlásil, že dohoda je zlomem pro mezinárodními sankcemi sužovanou íránskou ekonomiku.

Íránská média blízká Chameneímu zatím o dohodě informují jako o skvělém íránském úspěchu, aniž by zmiňovala ústupky, k nimž se Islámská republika uvázala.

Když se před zhruba týdnem zadrhlo konečné jednání o dohodě a Francie dala najevo výhrady k některým formulacím, byl to právě „Nejvyšší vůdce“, kdo označil Francii za toho, kdo „klečí před zdivočelým psem“ – čímž mírumilovný vůdce mírumilovné Islámské republiky mínil Izrael.

2 komentáře u „Hasan Rúhání: Režim sankcí byl narušen, Írán dosáhl bodu obratu“

  1. K tomu „přibrždění“ dohody Francií… Netušíte někdo, prosím, co mohlo být v pozadí? Co za ono následné „odbrždění“ mohla Francie od Iránu získat?

    1. Francie v poslední době uzavřela velké, ale skutečně velké dohody o prodeji zbraní Saúdské Arábii. A jak známo Saúdové jsou velmi znepokojeni tím, že by Írán mohl mít jaderné zbraně. Takže to zřejmě bylo gesto, jímž Francie nasbírala nějaké body v Saúdské Arábii (a samozřejmě i Izraeli)… Nelze přehlédnout, že ta aktuální dohoda je poněkud jiná, než tak z před 2 týdnů a Írán musel ještě o kousek ustoupit. Počítám, že si část zásluh připíše Francie.

Komentáře nejsou povoleny.