Izrael zvýšil věk pro uzavření manželství na 18 let

Izrael zvýšil věk pro uzavření manželství na 18 let 5.00/5 (100.00%) 8 ohodnocení

svatba (ilustrační foto)
svatba (ilustrační foto)

Izraelský parlament včera ve druhém a třetím čtení přijal zákon, který zvyšuje minimální věk pro uzavření manželství ze 17 na 18 let. Cílem zákona je zabránit nucení mladistvým do sňatků. Zákon byl přijat 55 hlasy proti 11 hlasům.

Zákon současně dává možnost soudu povolit sňatek u osob starších 16 let. Pokud jsou k tomu vážné důvody, jako například těhotenství, tak i pod 16 let, avšak v takovém případě musí proběhnout oficiální šetření případu pracovníky ministerstva sociálních věcí.

Dosud spodní hranice stanovena nebyla.

Podle nového zákona bude sňatek mladistvých bez soudního souhlasu trestným činem, za který bude možné uložit až 2 roky vězení.

Každoročně také budou ministerstva spravedlnosti, vnitra, náboženských služeb a veřejné bezpečnosti vypracovávat zprávu o sňatcích mladistvých.

Návrh zákona předložil předseda koaličních poslanců Jariv Levin (Yariv Levin) z poslaneckého klubu Likud – Jisrael Bejtejnu, dále mezi jinými poslankyně Hanín Zuábí (Hanin Zoabi) z Balad, Zahava Gal-On z Merec a Dov Chenin (Dov Henin) z Chadaš.

Proti zákonu se vyjadřovali charedi poslanci ze stran Sjednocený judaismus Tóry a Sefardští strážci Tóry.

Poslanec Moše Gafni (Moshe Gafni) ze Sjednoceného judaismu Tóry označil zákon za diskriminační vůči charedim a pokrytecký, protože 17letý člověk se může svobodně rozhodnout, že už nechce žít s rodiči, může hlasovat v obecních volbách, ale nemůže se oženit nebo vdát.

„Je to pokrytectví v oblasti osobní svobody. Proč se mícháte do soukromých životů?,“ protestoval také poslanec Jisrael Ejchler (Yisrael Eichler) z téže strany.

Poslanec Nissim Ze’ev ze strany Šas obvinil muslimské muže z únosů mladistvých židovských dívek a prohlásil, že i když zákon zakazuje sňatky 16letých, stejně starou dívku nikdo nemůže donutit opustit arabskou vesnici. Poslankyně Gal-On a poslanec Tibi (Raam-Taal) poté obvinili Ze’eva z rasismu.

Jariv Levin prohlásil, že přijetí zákona staví Izrael na úroveň „nejpokrokovějších zemí světa a přináší konec vnuceným sňatkům mladistvých.“ „Dnes jsme zachránili tisíce žen,“ dodal.

2 komentáře u „Izrael zvýšil věk pro uzavření manželství na 18 let“

  1. Jariv Levin je velký optimista. Jsem opravdu zvědavý, jak to bude fungovat. Zatím má Izrael problémy na mezinárodním kolbišti, když chce důsledně stíhat vraždy a znásilnění.

  2. Jeden jediny rok hraje v dusevnim vyvoji jednotlivce nesmirnou roli. a do manzelskejho svazku by meli vstupovat jen lide, kteri jsou na tak zavazny krok pripraveni. Pochybuji, ze je to pripad sedmnactiletych deti.

Komentáře nejsou povoleny.