Jicchak Herzog zvolen novým předsedou izraelské Strany práce

Jicchak Herzog zvolen novým předsedou izraelské Strany práce 5.00/5 (100.00%) 7 ohodnocení

Jicchak Herzog
Jicchak Herzog

Izraelská Strana práce (Avoda) zvolila ve čtvrtek 21. listopadu 2013 svým novým předsedou poslance Jicchaka Herzoga (Yitzhak Herzog, יצחק הרצוג), který rozdílem 17 % hlasů porazil dosavadní předsedkyni Šeli Jachimovič (Shelly Yachimovich).

Ve volbách na 125 hlasovacích místech odevzdalo hlasy 52,73 % (28.806) voličů, členů Avody. Platných bylo 28.563 hlasů.

Jak Jachimovič tak Herzog při uzavírání volebních místností předpovídali, že kvůli nízké volební účasti rozhodne nevelká většina. Po oznámení výsledku sčítání hlasů bylo ale v pátek ráno jasné, že Herzog zvítězil s náskokem celých 17 %, když získal 16.652 (58,5 %) hlasů a Jachimovič jen 11.821 (41,5 %) hlasů.

Šeli Jachimovič po oznámení výsledků svému soupeři pogratulovala s tím, že respektuje výsledek voleb, které proběhly řádně. Vyzvala pak ke „společné práci“, aby Izraeli byla nabídnuta alternativa k současnému vedení premiéra a předsedy strany Likud (Jednota) Benjamina Netanjahua.

Spekuluje se o tom, že nový předseda by se mohl Stranu práce vyvést z opozice a začlenit do Netanjauhovy vlády, zejména pokud by premiér chtěl prosazovat další ústupky vůči Palestinské správě, které by byly nepřijatelné pro někoho z koaličních partnerů – zejména pro Bajit Jehudi (Židovský domov) Naftaliho Beneta.

Jedna myšlenka na “Jicchak Herzog zvolen novým předsedou izraelské Strany práce”

  1. „další ústupky“ ? Bože chraň lid Izraelský, může mi někdo říct jaký jeden jediný ústupek udělala plastelína? krom toho, že zasedla k jednacímu stolu a neustále ho podkopává svými postoji, nářky, hysterií? …

Komentáře nejsou povoleny.