Rok od Operace Sloup oblakový (+ video)

Rok od Operace Sloup oblakový (+ video) 4.78/5 (95.56%) 9 ohodnocení

14. listopadu 2013 to byl právě rok, co Izraelské obranné síly zahájily operaci Sloup oblakový, známou též jako Operace Pilíř obrany (Pillar of Defense). Cílem rozsáhlé kampaně proti teroristům v pásmu Gazy bylo zničit teroristickou infrastrukturu, zastavit raketové ostřelování a obnovit možnost klidného života obyvatel jihu Izraele.

Operaci zahájil chirurgicky přesný úder, při němž izraelská armáda v Gaze zlikvidovala vůdce ozbrojeného křídla Hamasu Ahmeda Džabárího (Ahmed Jabari). Během následujících 8 dnů pak Izraelské obranné síly udeřily na více než 1.500 teroristických míst v Pásmu Gazy.

Během 8 dnů operace – a během týdnů, které jí předcházely – byl život více než 3,5 milionu Izraelců na jihu země nesnesitelný. Na Izrael dopadaly z Gazy stovky raket, které ničily domy, školy a další civilní zařízení. Některé z raket dolétly až do oblasti Tel Avivu a Jeruzaléma.

Operace byla nicméně velmi úspěšná. Počet útoků z Pásma Gazy na Izrael za poslední rok prudce poklesl – o celých 98,5 % – a na jihu Izraele se opět dá v klidu žít.

rok od Operace Sloup oblakový