V Teheránu zastřelen náměstek íránského ministra průmyslu, obchodu a těžby

V Teheránu zastřelen náměstek íránského ministra průmyslu, obchodu a těžby 4.70/5 (94.00%) 10 ohodnocení

Safdar Rahmatabadi
Safdar Rahmatabadi

Neznámý útočník předevčírem v noci v Teheránu zastřelil náměstka íránského ministra průmyslu, obchodu a těžby Safdara Rahmatabádího. Byl zasažen do hlavy a hrudi, když řídil auto ve východní části hlavního města, oznámila státní tisková agentura IRNA.

S odvoláním na policii zpráva uvádí, že uvnitř vozu byly nalezeny nábojnice, takže střely vyšly z vnitřku vozidla a náměstek tedy těsně před smrtí zřejmě s útočníkem hovořil.

Zprávu o smrti bez uvedení dalších podrobností potvrdila také íránská agentura Mehr.

V posledních letech bylo atentáty zabito několik íránských představitelů a také vědců, podílejících se na jaderném programu země. Írán z odpovědnosti viní Izrael, USA a Británii. Poslední dvě země svoji účast popřely, Izrael v souladu se svojí dlouholetou politikou obvinění odmítl jakkoliv komentovat.

Poslední obvinění bylo vzneseno počátkem října 2013, kdy byl zastřelen ve městě Karádž (Karaj) velitel íránského programu kybernetického boje Modžtába Ahmadí (Mojtaba Ahmadi). Íránské Revoluční gardy nicméně následně zprávu o atentátu popřeli s tím, že Ahmadí zahynul při nehodě.

Poslední potvrzenou obětí atentátu je tak Mustafa Ahmadí Rošan (Mostafa Ahmadi Roshan), který pracoval v zařízení na obohacování uranu v Natanzu a zemřel v lednu 2012, když vybuchlo jeho auto.

Deputy industries minister assassinated in Tehran – zpráva IRNA (anglicky)

Deputy Trade Minister assassinated – zpráva Mehr (anglicky)

Gunman murders Iranian official in Tehran – zpráva Press TV (anglicky)

Iranian deputy minister shot dead –  zpráva Tehran Times (anglicky)