Dnešek v historii – 13. Tevet

Dnešek v historii – 13. Tevet 5.00/5 (100.00%) 2 ohodnocení

luach9. ledna 1944, 13. Tevet 5704, Simon Wiesenthal tak tak unikl smrti v koncentračním táboře Janowska. Wisenthal byl postupně vězněn v celkem 12 koncentračních táborech a v době osvobození z Mauthausenu v květnu 1945 vážil při výšce 1,8 metru pouhých 45 kg. Takřka všichni Wiesenthalovi blízcí příbuzní byli zavražděni nacisty. Po válce pracoval pro americkou armádu a shromažďoval dokumentaci pro soudy s nacistickými válečnými zločinci.

Wiesenthal pokračoval ve své práci následně i soukromě a stal se známý jako „Lovec nacistů“. Podle některých pramenů jeho výzkum vedl k polapení Adolfa Eichmanna v Argentině, jiné prameny význam jeho role zpochybňují. Nesporné ale je, že se zasloužil o vypátrání desítek dalších válečných zločinců, včetně Karla Silberbauera, důstojníka gestapa odpovědného za uvěznění Anny Frankové (Anne Frank).

Wiesenthal řekl: „Až se dějiny podívají nazpět, chci, aby lidé věděli, že se nacistům nepodařilo zabít miliony lidí a uniknout.“ Centrum Simona Wiesenthala, které provozuje Muzeum tolerance, je pojmenováno na jeho počest. V roce 1981 film Centra „Genocida“ získal Cenu akademie za nejlepší hraný dokument. Wisenthal zemřel ve věku 96 let ve Vídni a jeho pohřben v Herzliji v Izraeli.