Dnešek v historii – 16. Tevet

Dnešek v historii – 16. Tevet 4.20/5 (84.00%) 5 ohodnocení

luach7. ledna 1863, 16. Tevet 5623, dostal velitel armády Severu generál Ulysses S. Grant pokyn, aby změnil svůj Rozkaz č. 11 (General Order No. 11) ze 17. prosince 1862, který nařizoval vyhnání všech Židů z Tennessee, Kentucky a Mississippi. Během americké občanské války pašeráci nezákonně prodávali bavlnu z Jihu textilním továrnám na Severu a Grant byl přesvědčen, že za tímto ilegální prodejem bavlny stojí především Židé a rozhodl se proto vyhnat je všechny z jižních území.

Grant napsal: „Žádnému Židovi nesmí být dovoleno cestovat odkudkoliv železnicí směrem na jih…Oblast musí být od nich vyčištěna.“ Na základě Grantových rozkazů byly Židé vyhnáni ze svých domovů. Některým Židům byla odmítnuta přeprava po železnici a museli na sever prchat pěšky. Ti, kteří nespolupracovali, byli uvězněni.

Židovští představitelé neprodleně zorganizovali setkání v Bílém domě s prezidentem Lincolnem, který rozkaz o vysidlování zrušil. Grant se během prezidentské volební kampaně v roce 1868 od rozkazu distancoval s tím, že jej sepsal jeho podřízený a on jej během bojů podepsal, aniž by jej četl. Rozkaz č. 11 Grantův vztah s americkou židovskou komunitou dlouhodobě nepoškodil a v prezidentské volbě získal většinu židovských hlasů. Ulysses S. Grant byl prezidentem USA ve dvou po sobě následujících volebních obdobích v letech 1869 až 1877.