Dnešek v historii – 4. Tevet

Dnešek v historii – 4. Tevet 5.00/5 (100.00%) 8 ohodnocení

luachVýročí rabiho Jehošuy Jicchaka Šapiry (Joshua Isaac Shapira, Isaac Slonimer), vůdce evropského Židovstva v 19. století, známého pod přezdívkou reb Eisele Charif (Aisel Harif).

Říká se, že když jeho dcera byla ve věku na vdávání, reb Eisel vyhledal nejlepší studenty ješivy. Vstoupil do studovny a oznámil: „Mám velmi obtížnou otázku ohledně pasáže Talmudu. Kdo najde správnou odpověď, získá ruku mé dcery.“ Brzo se vytvořil dlouhý zástup a jeden po druhém se studenti snažili dát odpověď. A jednomu po druhém reb Eisel vysvětloval, proč je jejich odpověď nesprávná. Tak to šlo řadu dní a když se správnou odpovědí nepřišel nikdo, Reb Eisel se sebral a odešel.

Když dosáhl hranice města uslyšel hlas, který za ním křičel: „Rebe Eisele, Rebe Eisele!“ Otočil se a viděl mladého muže, jak k němu běží. Student vysvětloval: „Vím, že jsem nesplnil podmínku pro manželství, ale jen pro mě – můžete mi prosím říci správnou odpověď?“ „Aha!,“ zvolal reb Eiesel. „Když máš takový zájem znát pravdu, tak se staneš mým zetěm!“