Írán odmítl setkání s izraelským prezidentem i právo Izraele na existenci

Írán odmítl setkání s izraelským prezidentem i právo Izraele na existenci 4.83/5 (96.67%) 18 ohodnocení

Marzije Afcham
Marzije Afcham

Írán včera odmítl nabídku izraelského prezidenta Šimona Perese na setkání s jeho íránským protějškem Hasanem Rúháním. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Marzije Afcham (Marzieh Afkham) uvedla, že se jedná o „propagandistický trik“ a že Írán neuznává existenci Izraele.

„Tato propaganda, která má pomoci režimu (tj. Izraeli) z izolace, bude marná,“ prohlásila.

„Nedošlo ani nedojde ke změně postoje a názorů Íránu na sionistický režim. Írán neuznává Izrael. Náš postoj k tomuto utlačovatelskému a okupačnímu režimu – který je zcela nelegitimní a vznikl okupací území Palestinců – je jasný,“ dodala.

Íránské odmítnutí je reakcí na vyjádření Šimona Perese z 8. prosince, kdy na dotaz novináře CNN ohledně možného setkání s íránským prezidentem. „Proč ne? Já nemám nepřátele. Není to otázka osobností, ale politiky.Cílem je změnit nepřátele na přátele,“ sdělil prezident, jehož role v izraelském politickém systému je převážně reprezentativní.

„Pokud by se jednalo jen o něj, byl bych si jistější, ale existují i jiné struktury, jiní lidé. Íránské Revoluční gardy, napůl armáda, napůl organizace, šíří teror po celém světě a nejsem si jistý, zda podporují prezidenta. Musíme vidět situaci vyváženě,“ dodal Peres.

Rétorika mluvčí íránského ministerstva zahraničí povzbuzuje skepsi těch, kdo tvrdí, že nástup prezidenta Rúháního je jen kosmetickou změnou, která nic nemění na reálné agresivní íránské politice v regionu, která ve vztahu k Izraeli spočívá v podpoře teroristů Hamasu, Islámského džihádu a Hizballáhu.

V říjnu izraelský premiér Benjamin Netanjahu přirovnal Rúháního k jeho předchůdci, když řekl, že „Ahmadinežád byl vlk ve vlčím rouše a Rúhání je vlk v rouše beránčím.“