Izraelské letecké společnosti budou po 6 letech moci létat do Turecka

Izraelské letecké společnosti budou po 6 letech moci létat do Turecka 4.86/5 (97.14%) 7 ohodnocení

Boeing 767-200ER izraelské národní letecké společnosti El Al
Boeing 767-200ER izraelské národní letecké společnosti El Al

Izraelský ministr dopravy a silniční bezpečnosti Jisrael Kac (Yisrael Katz) dnes oznámil, že izraelské letecké společnosti obnoví lety do Turecka. K jejich přerušení došlo v roce 2007 kvůli úrovni bezpečnostních opatření na tureckých letištích, které nedosahovaly „speciální úrovně“ pro leteckou dopravu stanovené izraelskou vládou.

Podle Kace tento krok dává nové možnosti izraelským leteckým přepravcům, kteří nyní mohou soutěžit s tureckými za stejných podmínek a bez jakýchkoliv omezení.

Dosud si letecké spojení mezi Izraelem a Tureckem prakticky monopolizovaly turecké letecké společnosti, které týdně prováděly z a na Ben Gurionovo mezinárodní letiště 112 letů.

Nová politika je výsledkem několik měsíců trvajících jednání ředitele izraelského Úřadu pro civilní letectví (Civil Aviation Authority, רשות התעופה האזרחית‎) Giory Roma (גיורא רום) a jeho tureckého protějšku, která vyústila včera v Ankaře v podpis dohody, umožňující obnovení izraelských letů do Turecka.

Problémem bylo, že Izrael z bezpečnostních důvodů vyžaduje, aby lety svých leteckých společností mohl i na zahraničních letištích zabezpečovat vlastní ozbrojenou ochrankou. Turci, kteří před 6 lety odmítli přítomnost byť i lehce ozbrojených izraelských bezpečnostních pracovníků akceptovat, nyní názor změnili.

Kvůli údajné nečinnosti izraelské vlády ve věci obnovení izraelských na lukrativní turecký trh – která jak se nyní ukázalo ve skutečnosti nečinností nebyla – nedávno oznámil rezignaci generální ředitel izraelského národního leteckého přepravce El Al Eljezer Škedi (Elyezer Shkedy).

Lety izraelských společností do Turecka by podle Giory Roma mohly být obnoveny už v létě 2014. Rom současně ocenil přátelskou atmosféru jednání a ochotu turecké strany spolupracovat na obnovení letů.