V Jeruzalémě poprvé nalezena budova z hasmonejského období

V Jeruzalémě poprvé nalezena budova z hasmonejského období 5.00/5 (100.00%) 23 ohodnocení

hasmonejská budova
hasmonejská budova

V posledních měsících byly při vykopávkách v Jeruzalémě odkryty pozůstatky impozantní budovy z Hasmonejského období, konkrétně z 2. století př.o.l. Vykopávky prováděl Izraelský památkový úřad (Israel Antiquities Authority, רשות העתיקות‎) na parkovišti Givati v Davidově městě v Národním parku Zdi kolem Jeruzaléma.

Budova byla vysoká okolo 4 metrů a měla rozlohu 64 m². Stěny budovy, silné více než metr, jsou vyrobeny z hrubě tesaných vápencových bloků, byly vyzděny cihlami do kříže, tj. na délku (tzv. na „vazač“) a na šířku (tzv. na „štorc“), což byla konstrukční metoda typická pro hasmonejské období.

Ačkoliv bylo v budově nalezeno mnoho keramických nádob, výzkumníky překvapily zejména nalezené mince. Ty naznačují, že budova byla postavena počátkem druhého století před občanským letopočtem a existovala během hasmonejského období, během něhož byly uvnitř ní provedeny významné změny.

Dr. Doron Ben Ami a Jana Čechanovec (Yana Tchekhanovets), kteří vykopávky Izraelského památkového úřadu vedli, uvedli, že „objev je významný především kvůli nápadnému nedostatku budov z hasmonejského města Jeruzaléma při archeologickém výzkumu, přestože zde dosud bylo provedeno mnoho vykopávek.“

„Kromě několika pozůstatků městského opevnění, které byly objeveny v různých částech Jeruzaléma, stejně jako keramiky a dalších drobných nálezů, nebyly dosud nalezeny žádné hasmonejské městské stavby a tento objev vyplňuje určitou mezeru v posloupnosti osidlování Jeruzaléma. Hasmonejské město, které dobře známe z historických popisů, které se objevují v dílech Josefa (Flavia), náhle získalo konkrétní podobu.“