Ministr zahraničí Číny Wang Yi cestuje po Středním východě

Ministr zahraničí Číny Wang Yi cestuje po Středním východě 5.00/5 (100.00%) 4 ohodnocení

wangBIG
Ministr zahraničí Wag Yi a Předseda vlády Benjamin Netanjau

Poslední dny v roce si vybral ministr zahraničí Číny pro cestu po Středním Východě a Severní Africe. Před tím, než zahájil svoji cestu přijal egyptského ministra zahraničí Nabila Fahmy v  Pekingu. Získal tak informace z první ruky co to znamená „Egyptské jaro“ a Muslimské bratrstvo a vydal se 18.12  na cestu do Izraele. V Izraeli se setkal s celou politickou špičkou počínaje Šimonem Peresem, Benjaminem Netanjahuem, svým resortním kolegou Avigdorem Liebermanem. Navštívil také památník Yad Vašem. Při všech jednáních s izraelskými partnery byl zdůrazněn zájem Číny spolupracovat na poli moderních technologií a taková spolupráce je samozřejmě lepší pokud Izrael nebude v napětí a pod hrozbou válečného konfliktu. Jako většina státníků, kteří prijíždějí do Izraele, navštívil i čínský ministr zahraničí Palestinskou správu – Palestinu a setkal se s jejím prezidentem Mahmoudem Abbásem a ministrem zahraničí Riyadem Al-Malikim. Připomněl tak navázání diplomatických styků mezi Arafatovou Palestinskou Autonomní správou a Čínou před 25 lety. Čína pomáhá vybudovat palestinské ministerstvo zahraničí a tak ministr zahraničí mohl sledovat postup stavby přímo na místě. Po návštěve Palestiny pokračoval ministr Wang Yi do Izraele, kde jednal o bilaterální smlouvě zaměřené zejména na výměnu technologii a zjednodušení procedur při obchodu mezi Čínou a Izraelem. K této dohodě se na stránkách eretz.cz ještě vrátíme.

V památníku Jad Vašem
V památníku Jad Vašem
W020131224549590676394
S Avigdorem Liebermanem
W020131220614495163097
S Mahmoudem Abbásem

Návštěva ministra zahraničí Číny pokračuje do Alžírska, kde se setkal s předsedou vlády  Abdelmalekem Sellalem, prezidentem Abdelazizem  Bouteflikou a  ministrem zahraničí. V Alžírsku jednal ministr zahraničí zejména o možnostech uplatnění čínského průmyslu při revitalizaci alžírské ekonomiky.Dosud nejsou k dispozici informace o krátké náštěvě Maroka.

Saudská Arabie je další zastávkou na cestě ministra zahraničí po Středním východě a severní Africe, zde se setkal s Koruním princem Salmanem bin Abdulaziz Al Saudem za přítomnosti dalších představitelů královského saudského dvora. Není bez zajímavosti, že saudské sdělovací prostředky zmínily návštěvu čínského ministra zahraničí v Izraeli (bez použití slova Izrael) a jeho setkání s prezidentem Šimonem Peresem.

Návštěva čínského ministra zahraničí v regionu je jistě zajímavou událostí s pozitivními ekonomickými důsledky. Věřmě, že pragmatický čínský způsob myšlení a orientace na ekonomiku pomohou stabilizovat situaci v oblasti zmítané konflikty.

Návštěvu ukončí dnes v Saudské Arábií.