Pergamenové svitky Tóry z Damašku v rukou islamistických rebelů – teroristů

Pergamenové svitky Tóry z Damašku v rukou islamistických rebelů – teroristů 5.00/5 (100.00%) 10 ohodnocení

 Inscription on the Jobar Synagogue, near Damascus, Syria (photo credit: screen capture YouTube)Svitky Tóry a další kultové předměty ze staré damašské synagógy jsou v držení islamistických skupin v Sýrii Tyto blíže nespecifikované skupiny požadují výměnou za pergamenové svitky ukradené ze synagógy osvobození vězňů, které drží režim prezidenta Assada. Tuto informaci přinesl internetové noviny Times of Israel. Informace o vykradení synagógy Jobar pronikly na veřejnost v březnu 2013, kdy jsme o ní také informovali. Zloději, ale nikdy nebyli identifikování. Podle tradice je synagóga stará 2000 let a je spojována s proroky Elijášem a Elíšou. Některé informace naznačují, že je synagóga nyní zcela vykradena a poničena. Podle informace, kterou získal Times of Israel jsou Tóry v rukou příslušníků Fronty Al-Nusra, islamistické organizace, která je spojována s al-Kaidou a v USA je označena za teroristické uskupení. Podle tohoto zdroje uloupili teroristé nejméně čtyři svitky Tóry a další staré rukopisy a stříbrné kultové předměty. Lupiči – rebelové brali všechno a co jim padlo do rukou a chtějí lup nyní vyměnit za vězněné teroristy. Jednání jsou vedena prostřednictvím Kataru, který s oblibou funguje jako mediátor v těžkých kauzách a tím si upevňuje svou mezinárodní prestiž.

V Sýrii žije nyní pouze hrstka židů, kteří zbyli po slavné a velké židovské komunitě existující v Sýrii po tisíce let. V roce 1992 žilo v Sýrii ještě 4,000 židů.

V synagóze samé je možné najít nápis, který říká, že existuje od od roku 720 př.o.l., tzn. Ještě před zbořením prvního Chrámu r. 586. Písemnou zmínku o synagóze nalezneme v Babylónském Talmudu, kde je uvedeno, že se tam modlil rabín Rafram bar Pappa (zemřel roku 375 o.l.). Arabská tradice spojuje toto místo s prorokem Al-Khidhrem.