Dnešek v historii – 29. Ševat

Dnešek v historii – 29. Ševat 5.00/5 (100.00%) 6 ohodnocení

luachVýročí rabiho Nosona Cvi Finkela (Noson Tzvi Finkel, 1849 – 1. února 1927, 29. Ševat 5687), známějšího jako Alter ze Slobodky (město v Litvě). Byl mistr objevení a rozvinutí možností každého jednotlivce, povzbuzování studentů k zušlechťování jejich osobností a stal se významnou osobností jak ve výuce, tak v etice.

Řada jeho žáků, kteří studovali v jeho známé ješivě Slobodka (Slobodka Yeshiva), se stala předními představiteli judaismu 20. století – např. rabíni Jicchak Hutner (Yitzhak Hutner), Jákov Kamenecky (Yaakov Kamenetzky), Áron Kotler (Aaron Kotler), Jákov Jicchak Ruderman (Yaakov Yitzchok Ruderman), Jechezkel Sarna (Yechezkel Sarna) a Elazar M. Šach (Elazar M. Shach). Jeho vlastní syn, Eliezer Jehuda Finkel (Eliezer Yehudah Finkel), se následně stal hlavou známé Mirské ješivy (Mir Yeshiva), která se dnes nachází v Jeruzalémě a s 5.000 studenty je největší ješivou světa.

—–

1. února 2003, 29. Ševat 5763, došlo během návratu z vesmírů k výbuchu amerického raketoplánu Colombia, na jehož palubě zahynulo všech 7 členů posádky – kromě Američanů i první izraelský astronaut Ilan Ramon. Během svých 16 dní ve vesmíru Ramon vzdoroval gravitaci, když vytáhl svoji zemi z bažin terorismu a učinil všechny Židy jednotnými a hrdými.

Ramonova vesmírná pouť byla doprovázena malým svitkem Tóry, zachráněným z Bergen-Belsenu. Vezl sebou také mezuzu omotanou ostnatým drátem – symbolizujícím nacistické koncentrační tábory – na památku své maminky, která přežila Osvětim (Auschwitz) a svého dědečka, který tam byl zavražděn. Na palubě raketoplánu Ramon jedl košer jídlo a přivítal šabat prvním kosmickým Kiduš (Kiddush). Když přelétal nad Jeruzalémem, odříkával „Šema Jisrael“ (Shema Yisrael) – starodávné vyznání židovské víry.