Dohodnuto! Egypt koupí od Ruska zbraně za 2 miliardy dolarů, platit bude Saúdie a Emiráty

Dohodnuto! Egypt koupí od Ruska zbraně za 2 miliardy dolarů, platit bude Saúdie a Emiráty 4.67/5 (93.33%) 9 ohodnocení

ministři zahraničí Ruska a Egypta Sergej Lavrov a Nábil Fahím, 14. listopadu 2013 v Káhiře
ministři zahraničí Ruska a Egypta Sergej Lavrov a Nábil Fahím, 14. listopadu 2013 v Káhiře

Egypt a Rusko v posledních týdnech úspěšně zakončily jednání o nákupu ruských zbraní v hodnotě 2 miliard dolarů. Zaplatí je Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Informaci přinesl v pátek 7. února egyptský deník Al-Masrí Al-Júm.

Diskuse o obří vojenské obchodní dohodě začala v listopadu 2013 během návštěvy ruského ministra obrany Sergeje Šojga a ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova v Káhiře.

Egypt se na Rusko obrátil se zájmem o zbraně poté, kdy USA loni výrazně omezily vojenskou pomoc v reakci na vojenský převrat z 3. července, kterým byl svržen islamistický prezident Muhamad Mursí, mající jako vítěz voleb podporu Spojených států.

Vojenský převrat, který bylo moci zbaveno islamistické Muslimské bratrstvo, podpořila Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Kuvajt. Naopak jej odmítl Katar, stejně jako Turecko, kde také vládnou islamisté.

Detaily vojenské dohody s Ruskem se zřejmě probíraly také minulý týden při návštěvě egyptského prozatímního premiéra Házima al-Biblávího v Saúdské Arábii, kde jednal s tamním ministrem obrany princem Salmanem bin Abdulazízem.