Mosad má vlastního rabína

Mosad má vlastního rabína 5.00/5 (100.00%) 17 ohodnocení

izraelský Institut pro zpravodajské a zvláštní operace (Mosad)
Institut pro zpravodajské a zvláštní operace (Mosad)

Do izraelské vnější zpravodajské služby v posledních letech nastoupilo tolik zbožných rekrutů, že se Mosad rozhodl zaměstnat vlastního rabína. Informaci přinesl dnešní Maariv.

Rabín se zabývá například otázkami týkajícími se náboženského praktikování, dodržování košer stravování, dodržování šabatu a dalšími tématy, které mohou vyžadovat s ohledem na misi agentů určitý kompromis anebo výjimku ve vztahu k židovskému právu (halaše).

V rozhovoru pro Maariv zdroj ze zpravodajské služby uvedl, že „v Mosadu je mnoho zbožných lidí a jejich počet v posledních letech rychle rostl. V minulosti agentům radil vrchní rabín Izraelských obranných sil brigádní generál Avichaj Roncki (Avihai Rontzki, אביחי רונצקי), ale s rostoucím počtem zaměstnanců došel Mosad k závěru, že potřebuje vlastního rabína.“

Kromě otázek osobního dodržování židovského práva rabín s agenty diskutuje také o taktice a metodách operací tak, aby zajistil, že budou co možná nejvíce v souladu s rituálními a etickými zásadami halachy. „Kromě rituálních otázek existuje i řada dalších,“ uvedl jeden z příslušníků.

Vzhledem k tomu, že je zaměstnancem organizace fungující v utajení, je i identita rabína přísně tajná. Zdroj nicméně uvedl, že se jedná o bývalého člena rabinátu Izraelských obranných sil, který se stal rabínem Mosadu v době funkčního období vrchního vojenského rabiho Ronckého, tedy v letech 2006 až 2010.

המוסד: רב במשרה מלאה בעקבות ריבוי כיפות – článek Maariv (hebrejsky)