Zasedání zastupitelstva Prahy – Suchdola. Palestinská drzost trvá. Zametlo už ministerstvo zahraničí vše pod koberec?

Zasedání zastupitelstva Prahy – Suchdola. Palestinská drzost trvá. Zametlo už ministerstvo zahraničí vše pod koberec? 4.85/5 (97.06%) 34 ohodnocení

Praha - Suchdol

Včerejší veřejné zasedání zastupitelstva městské části Praha 6 – Suchdol ve věci incidentu, který se odehrál 1. ledna 2014 v ještě nezkolaudované budově diplomatického zastoupení Palestinské autonomie, mělo očekávaně bizarní charakter. Za to ovšem samo zastupitelstvo nemohlo a naopak se k danému problému od začátku postavilo statečně a žádalo přestěhování palestinských diplomatů mimo území, za které je zodpovědno. Problém, který se tu řešil byl neúměrný místu, kde se řešil a konec konců i jak se řešil a řeší. Vždyť výbuchem, který stál život a nálezem zbraní a posléze ještě další výbušniny přece nebyli a nejsou ohroženi jen obyvatelé Suchdola. Ale je to otázka bezpečnosti celé naší země a jako taková by se měla řešit nejen v lokalitě bezprostředního ohrožení, ale na podstatně širším fóru, ba dokonce na půdě Parlamentu ČR.

V prohlášení z palestinské strany zazněla lítost nad nevyjasněnou smrtí velvyslance Džamala Mohamada Džamala, který dlouhá léta působil v ČR. Nalezené zbraně byly darovány oficiálními představiteli českého státu v 80. letech minulého století pro účely ochrany četných palestinských delegací. Nedošlo tedy k porušení českého práva ani mezinárodních smluv, ale k neúmyslnému nedopatření. Charge d’affaires Džadalláh Sabatín pak pozval občany k návštěvě objektu v rámci „dne otevřených dveří“ 15.2., aby se přesvědčili, že tam již žádné zbraně nejsou. V rámci diskuze, která následovala po oficiální části pak zaznělo z jeho úst pikantní prohlášení, že Izrael okupuje Palestinu od roku 1948.

Zástupce MZV ČR, náměstek ministra, pan Karel Borůvka (náměstek ministra Jiří Schneider byl omluven) zhodnotil dosavadní vývoj a vzhledem k výsledkům šetření policie a tomu, že se palestinská strana omluvila a slibuje, že do budoucna k něčemu takovému už nedojde, považuje situaci za stabilizovanou.

Palestinský velvyslanec, který "nevyjasněně zahynul" po explozi v Praze - Suchdole

Policie ČR se ohradila proti výroku o „nevyjasněné smrti“ velvyslance, protože vyšetřování jasně potvrdilo, že výbuch byl způsoben neopatrnou manipulací s výbušninou. Potvrdila ale, že nalezené zbraně pocházely z 80. let minulého století a že nebyly spojeny se žádným dříve vyšetřovaným kriminálním činem.

Po bouřlivé diskusi, ve které se mísily obavy místních obyvatel ze zabláceného chodníku a také ze sledování kamer s hlasy odmítajícími velvyslanectví Hamásu a Fatáhu na území ČR a také s hlučnými hlasy asi dvou českých zastánců práv palestinského lidu, pan starosta Hejl se slovy o těžce otřesené důvěře a nedostatečném vysvětlení vyhlásil po tříhodinovém maratonu přestávku, kdy se oficiální hosté i většina veřejnosti rozešla.

Na otázku v soukromém rozhovoru s panem starostou na jeho vyznání a na jeho vztah k Izraeli odpověděl, že je evangelík a jeho vtah k Izraeli je dán od doby, kdy jako patnáctiletý mladík četl knihu Leona Urise Exodus.

Zdá se, že když MZV ČR v čele s novým vedením považuje celou situaci za stabilizovanou a omluvu z palestinské strany za dostatečnou, že se celá záležitost již zametá pod koberec, ať už z vlastní iniciativy či pod taktovkou EU. Při tom jsme mohli otázky, které se vynořují kolem zastupitelství palestinské strany jakožto velvyslanectví státu, který neexistuje a který ani ČR neuznává, vyřešit nótou persona non grata a s diplomatickými zástupci palestinského lidu se rozloučit. Možná na nějakou dobu, možná navždy.

-ZW-

4 komentáře u „Zasedání zastupitelstva Prahy – Suchdola. Palestinská drzost trvá. Zametlo už ministerstvo zahraničí vše pod koberec?“

  1. L. Zaorálka si hluboce vážím pro jeho práci poslance. Nepochybuji ani na okamžik, že by byl skvělým kandidátem na vrcholový post u MPSV. Ale jeho sezení na trůnu zamini mě poněkud děsí. Stačí se podívat do Archivu na jeho společný výlet s J. Paroubkem do Sýrie.
    Alespoň ale víme, co čekat. L. Zaorálek není z těch, kteří by měnili názory podle potřeby…

    1. Zao C‘-Tung je levicový extrémista, podobný bytostem jako Jakub Patočka. Na MPSV by se možná hodil, neb by hájil práva sociálně potřebných, k čemuž se člověk s krajně levicovými názory vcelku dobře hodí. Na Zamini očekávejme katastrofu. Zemanův odpor k Zaorálkovi na ministerstvu zahraničí byl více než podložený.

Komentáře nejsou povoleny.