Belzští chasidé hrozí odchodem z Izraele

Belzští chasidé hrozí odchodem z Izraele 5.00/5 (100.00%) 9 ohodnocení

belzský odchod z Izraele?
belzský odchod z Izraele?

Belzští chasidé pohrozili „masivním omezením“ své přítomnosti v Izraeli. Stalo se tak minulou středu, jen několik dnů před plánovanou mohutnou nedělní demonstrací charedim-zbožných židů proti zákon o povinné vojenské / civilní službě. Podle informací čtvrtečních charedi novin Hamachane Hachered a novin Maariv se členové chasidské skupiny chtějí odstěhovat do USA a Evropy.

Charedim také tvrdí, že s realizací plánu přestěhování do USA a získáním statusu uprchlíků pro všechny charedi rodiny, které se rozhodnou opustit Izrael, přislíbili pomoc američtí senátoři.

Představitel belzské komunity Maarivu sdělil, že myšlenka bolestivého odstěhování ze Země Izrael vzešla ze setkání belzského rebe a satmarského rebe, který žije v USA a zaujímá antisionistický postoj. Oba rabíni jsou švagry, jejich manželky jsou sestrami.

„Satmarský rebe slíbil našeho rebemu, že americká satmarská komunita nám pomůže, pokud se rozhodneme přesunout do USA,“ sdělil belzský představitel novinám s tím, že podle satmarského rebeho „svět Tóry v cizině vzkvétá a zdá se, že situace by pro nás byla lepší tam, než zde.“

Minulou neděli se konalo historicky první společné jednání rabínských rada Degel HaTora, Agudat Jisrael a Šas. Třicet rabínů, kteří se jednání zúčastnili, vydali prohlášení zakazující studentům židovských náboženských škol sloužit v Izraelských obranných silách.

Na zítřek je v Jeruzalémě plánováno velké protestní shromáždění charedim proti zákonu o povinné vojenské / civilní službě, stejně jako proti dalším zákonům z poslední doby, které charedim-zbožní považují za diskriminační. Organizátoři doufají v účast až milionu lidí.