Egypt zakázal na svém území palestinský Hamas

Egypt zakázal na svém území palestinský Hamas 5.00/5 (100.00%) 12 ohodnocení

znak Hamasu
znak Hamasu

Káhirský soud pro naléhavé případy včera dočasně zakázal veškeré aktivity palestinskoarabského teroristického Hnutí islámského odporu (Hamas) na území Egypta a také všechny „organizace nebo skupiny, které jsou zřízeny, financovány nebo podporovány Hamasem.“ Islamisté rozhodnutí ostře odsoudili. Informaci přinesl web Ahram Online.

Rozhodnutí platí do doby, než bude rozhodnuto ve špionážním procesu, který viní řadu představitelů egyptského Muslimského bratrstva, včetně sesazeného prezidenta Muhamada Mursího (Mohamed Morsi), ze špionáže pro Hamas a Írán.

Hamas v reakci prohlásil, že rozhodnutí je neospravedlnitelné a vysoce politické, založené na fabrikacích a nepravdách s tím, že Hamas nemá ani nikdy neměl žádné oficiální pobočky v Egyptě.

„Rozhodnutí si bere za cíl palestinský lid… a je v souladu s cílem bojovat proti a eliminovat palestinský odpor, jehož je Hamas záštitou,“ cituje představitele Hamasu web Ahram, který upozorňuje, že Hamas je ideologickým výhonkem Muslimského bratrstva, které bylo v Egyptě zakázáno v prosinci 2013.

Egyptští představitelé Hamas obvinili z podpory egyptských islámských militantů, kteří provádějí smrtící útoky na egyptské bezpečnostní síly na Sinaji. Řada členů Hamasu byla v Egyptě také obviněna z podkopávání národní bezpečnosti tím, že na počátku egyptské revoluce proti prezidentu Mubárakovi v lednu 2011 provedli přepady věznic a pustili z nich vězněné egyptské islamisty. Kromě toho je také ex-prezident Mursí viněn ze spiknutí s Hamasem a Íránem.

Teroristé Hamasu, který vládne palestinskoarabskému autonomnímu území v Pásmu Gazy, jsou z odklonu Egypta od islamismu upřímně nešťastní.

Egyptské úřady ničí pašerácké tunely pod hranicí, jimiž se do Gazy dostává egyptské zboží, z jehož dovozu má Hamas příjmy. Podle egyptských údajů bylo od ledna 2011 zničeno na hranici s Gazou skoro 1.300 tunelů.

Egypťané také často nechávají celé týdny uzavřen hraniční přechod Rafiáh (Rafáh) a Hamas je tak v situaci, kdy „sionistický nepřítel“, tedy Izrael, ve skutečnosti do Gazy umožňuje dovoz mnohem více zboží, než bratrský arabský Egypt.

Jedna myšlenka na “Egypt zakázal na svém území palestinský Hamas”

  1. 😀
    Nepočuje sa viacej v tvojej zemi o násilí – Hamase, spustošení a skrúšení v tvojich hraniciach a nazveš svoje múry spasením a svoje brány chválou. /Iz.60.18/
    😆

Komentáře nejsou povoleny.