Izrael se poprvé oficiálně vyjádřil ke krizi na Ukrajině, izraelské ministerstvo zahraničí ale současně stávkuje…

Izrael se poprvé oficiálně vyjádřil ke krizi na Ukrajině, izraelské ministerstvo zahraničí ale současně stávkuje… 4.52/5 (90.43%) 23 ohodnocení

znak Izraelestávka zaměstnanců ministerstva zahraničních věcí IzraeleIzraelské ministerstvo zahraničí se včera poprvé oficiálně vyjádřilo k již několik týdnů trvající krizi na Ukrajině. Světové mocnosti jsou ve sporu ohledně situace na Ukrajině a ruské okupace Krymu, panují obavy z eskalace konfliktu a izraelské nevládní i vládní služby se na místě snaží zajistit bezpečnost místní židovské komunity. Zaměstnanci izraelského ministerstva zahraničí nicméně předevčírem oznámili, že vstupují do stávky.

„Izrael s velkým znepokojením sleduje události na Ukrajině, dychtí po míru pro všechny její občany a doufá, že situace nebude eskalovat ke ztrátám lidských životů. Izrael doufá, že krize na Ukrajině bude vyřešena diplomatickými prostředky a bude vyřešena pokojně,“ uvádí se ve stručném prohlášení, které se nijak blíže nevyjadřuje k situace na Krymu, okupovaném již několik dní ruskými silami.

Kvůli stávce na ministerstvu se prohlášení dostalo k veřejnosti jen prostřednictvím médií. I když činnost izraelského ministerstva zahraničí není paralyzována zcela, nefungují například internetové stránky ministerstva ani jeho prezentace na sociálních sítích, ale i další výrazně podstatnější služby.

V prohlášení stávkujících zaměstnanců se uvádí:

Od úterý 4. března 2014 se nebudou izraelští diplomaté dále stýkat se zahraničními zástupci, starat se o jakékoliv oficiální návštěvy, ať už v Izraeli nebo v zahraničí, vydávat víza nebo zajišťovat jakékoliv konzulární služby. Jedná se jen o část obsáhlejšího seznamu organizačních kroků, které vstupují okamžitě v platnost poté, co ministerstvo zahraničí způsobilo krach sedmiměsíčního mediačního procesu, vedeného bývalý nejvyšším soudcem pracovního soudu.

Může se zdát neobvyklé, že se diplomatická služba země ocitá v pracovněprávním sporu. I přes naši hlubokou oddanost zastupování zájmů Izraele v zahraničí, mezinárodního postoje a národní bezpečnosti Izraele, trváme my, izraelští diplomaté, na splnění našich přiměřených požadavků.

Přestože Izrael důsledně dbá na svoji neutralitu v rusko-izraelském sporu, je jasné, že izraelští diplomaté musejí chovat hluboké sympatie k anarchií zmítané Ukrajině. V Rusku by se svým přístupem rychle skončili. V nejlepším případě jen bez práce.