Abbás podepsal přihlášky „Palestiny“ do 15 mezinárodních organizací

Abbás podepsal přihlášky „Palestiny“ do 15 mezinárodních organizací 4.18/5 (83.64%) 11 ohodnocení

Mahmúd Abbás podepisuje dekret o přejmenování autonomie na "Stát Palestina"
Mahmúd Abbás podepisuje dekret o přejmenování autonomie na „Stát Palestina“, leden 2013

Předseda autonomní arabské Palestinské správy Mahmúd Abbás okázale porušil dohodu s Izraelem a USA, že prodlouží jednání a nebude činit jednostranné kroky, a podepsal oficiální žádost o přijetí „Státu Palestina“ do 15 mezinárodních organizací.

Stalo se tak včera večer v Ramalláhu na jednání teroristické Organizace pro osvobození Palestiny, v jejímž čele – kromě teroristického hnutí Fatáh a Palestinské správy – „umírněný“ Abbás také stojí.

„Palestinské vedení jednohlasně schválilo rozhodnutí usilovat o členství v 15 organizacích OSN a mezinárodních organizacích, počínaje Čtvrtou ženevskou konvencí,“ prohlásil Abbás v televizi po podepsání přihlášek.

Přestože Abbásův krok je jednoznačným porušením všech dohod s Izraelem zakazujících jednostranné kroky, nemusí podle pozorovatelů nutně dojít k ukončení jednání Izraele s palestinskoarabskou entitou.

Smyslem jednostranného kroku má být nátlak na Izrael, aby propustil další skupinu palestinských teroristů, kteří si odpykávají tresty za zločiny v izraelských věznicích a jejichž další věznění je podle Palestinské správy „překážkou k dosažení míru.“

Podle rámcové dohody mezi Izraelem, Palestinskou správou a USA z loňského roku měl Izrael v průběhu jednání v reakci na jejich průběh propustit několik skupin zločinců. Propuštěny zatím byly tři a ohledně další Izrael váhá, přičemž se odvolává na neochotu arabské entity ke kompromisu a na to, že celým výsledkem jednání by bylo jen propuštění odsouzených arabských zločinců a absentoval by jakýkoliv pozitivní přínos pro Izrael.

Média v posledních dnech spekulují také o možné třístranné dohodě, v jejímž rámci by Izrael propustil vězněné teroristy a zavázal se k „velké zdrženlivosti“ při výstavbě v Judeji a Samaří, výměnou za to, že by USA propustili dlouhá léta vězněného izraelského vyzvědače Jonathana Pollarda a Palestinská správa začala konstruktivně jednat.