Avigdor Lieberman: Izrael bude mít ruskojazyčného předsedu vlády

Avigdor Lieberman: Izrael bude mít ruskojazyčného předsedu vlády 4.86/5 (97.14%) 14 ohodnocení

Avigdor LiebermanNa setkání s členy židovské komunity v Brighton Beach, které organizovaly společnosti a federace Židů, kteří se do USA přistěhovali ze zemí bývalého SSSR, promluvil ministr zahraničí Izraele Avigdor Lieberman. Ve své řeči se soustředil především na potenciál, který Izrael pro nové přistěhovalce skýtá. Demonstroval to mimo jiné na příkladu sebe sama, když řekl, že pouze v Izraeli je možné, aby se nový přistěhovalec, který přijel do země před dvaceti lety, stal ministrem zahraničí. Jednoho dne bude v Izraeli i rusky mluvící ministr obrany, náčelník generálního štábu či předseda vlády.

Podle izraelského deníku Haarec byl Lieberman publikem velmi vřele přivítán. Lieberman se vyjádřil s úctou a velmi přátelsky k rusky hovořícím přistěhovalcům z bývalého SSSR do USA. Jejich podpora Izraeli je velká, bez ohledu na vzdálenost, která obě země dělí. Ministr zahraničí se nevyjádřil k rusko-ukrajinské krizi, pouze zdůraznil, že Izrael má skvělé vztahy s Ruskem, Ukrajinou i Spojenými státy a jediné co nás může naplňovat obavami, je bezpečnost židovských komunit. Pracujeme bez publicity na tom, aby byla zajištěna bezpečnost židovských komunit a aby nebyly zavlečeny do konfliktů.

Komentoval také fiasko mírových rozhovorů s Palestinci. „Problém není, že bychom nechtěli mír. Problémy vytvářejí palestinští vůdcové, kteří neustále štvou proti Izraeli a proti míru. Palestinský problém je uměle vytvořený arabskými vůdci. Jsme pro mír, ale jsme připraveni bránit hranice naší země a naše právo na tuto zem.“ Dále neváhal říci, že dává přednost novým volbám, před propuštěním dalších teroristů, i kdyby v rámci takového propouštění byl propuštěn Jonathan Pollard. Vyjádření Liebermana v souvislosti s volbami a ruskojazyčným předsedou vlády jsou jednoznačným vzkazem stávajícímu předsedovi vlády a zejména jeho vyjednavačce Cipi Livni.

Své vystoupení Avigdor Lieberman uzavřel výzvou k přistěhování do Izraele. Přistěhovalci ze zemí bývalého SSSR do USA, kteří by přijeli jako noví přistěhovalci do Izraele, by vedle izraelské ekonomiky posílili i Liebermanovu stranu Jisrael Bejtenu – Izrael náš domov (  יִשְׂרָאֵל בֵּיתֵנוּ, lit. Israel Our Home).

Jedna myšlenka na “Avigdor Lieberman: Izrael bude mít ruskojazyčného předsedu vlády”

  1. Izraeli nespi, dobré vztahy s Ruskem a ruskojazyčnou populací v zemi se mohou brzy změnit, buďte bdělí….agrese z Ruska se šíří dál a dál

Komentáře nejsou povoleny.