Izrael vypustil Ofek 10, nový výzvědný satelit + video

Izrael vypustil Ofek 10, nový výzvědný satelit + video 5.00/5 (100.00%) 14 ohodnocení

Ofek-10-Launch-635x357Nový izraelský výzvědný satelit Ofek 10 ve čtvrtek ráno dosáhl úspěšně orbitální dráhy a začal posílat informace, čímž posílil schopnost Izraele sledovat situaci v Islámské republice Írán, kterou podezírá z utajovaného vývoje jaderné zbraně. Oznámilo to izraelské ministerstvo obrany.

Družici vynesla ve středu v noci z vojenské letecké základny Palmachim raketa Šavit (Shavit). Na vypuštění spolupracovalo ministerstvo se státními Izraelskými leteckými závody (Israel Aerospace Industries, IAI).

Satelit již začal vysílat na pozemní základnu data, včetně obrazových materiálů. Plně operačně funkční bude během několika měsíců.

Ofek 10 překonává své předchůdce schopností „přepínat“ své zaměření z jednoho cíle na jiný, namísto pouhého sledování celých oblastí. Družice dokáže poskytovat ostrý obraz v kteroukoliv denní dobu a za jakéhokoliv počasí, uvedl Ofer Doron z divize Mabat IAI. „Má neuvěřitelné zobrazovací schopnosti,“ dodal.

Podle ministra obrany Mošeho Jaalona (Moshe Yaalon) umožní Ofek 10 bezpečnostnímu vedení země lépe se vypořádávat s hrozbami blízko u daleko, kdykoliv během dne a za jakéhokoliv počasí. „Neustále posilujeme náš obrovský kvalitativní a technologický náskok před našimi sousedy,“ dodal.

Vypuštění družice a její činnost probíhá zatím naprosto přesně podle plánu, potvrdil ředitel vesmírného odboru ministerstva obrany Amnon Harari s tím, že flexibilita družice umožní získat zpravodajské informace „z mnoha zajímavých míst.“

Na rozdíl od jiných zemí, které vypouštějí své družice východním směrem, Izrael vypustil družici směrem na západ, aby zabránil pádu částí nosné rakety na území nepřátelských zemí, informoval Doron. Družice oběhne Zemi za 90 minut ve výšce 600 kilometrů.

Ofek 10 je posledním z izraelských výzvědných satelitů, které jsou vypouštěny od roku 1988. Jeho předchůdce Ofek 9 byl na oběžnou dráhu vyslán v roce 2010.