Kerry odlétá z Izraele, vrátí se ve středu

Kerry odlétá z Izraele, vrátí se ve středu 4.67/5 (93.33%) 9 ohodnocení

img463403
foto Flash 90

Kerryho blesková návštěva Izraele během níž se měl setkat jak s předsedou vlády Netanahuem, tak s prezidentem Palestinské samosprávy Mahmoudem Abbásem, byla ukončena dnes dopoledne, aniž by se s Abbásem setkal. Večerní rozhovor s Netanjahuem se protáhl natolik, že již nebyl čas na setkání s Mahmoudem Abbásem. Kerry se pouze krátce setkal s  palestinským vyjednavačem Saíbem Irikátem (Saeb Erakat). Kerry opouští Izrael aby se účastnil již dříve sjednaných setkání v Evropě, do Izraele se vrátí ve středu. a v poledních hodinách se setká s Mahmoudem Abbásem v Ramalláhu. Pokračování jednání sebou nese otázky týkající se propouštění poslední skupiny z 450 teroristů. Izrael váhá s propuštěním těchto 26 teroristů ze dvou důvodů, jednak jsou mezi nimi občané Izraele a jednak důsledkem  předchozího propouštění  se zvýšila aktivita teroristů proti Izraeli. Irikát řekl, že Mahmoud Abbás souhlasí s pokračováním jednáním pouze z důvodu propouštění teroristů.

Benjamin Netanjahu se obává, že v případě jeho souhlasu s propuštěním teroristů by se mohla rozpadnout koalice. Jako poslední kartu, která má přesvědčit Izrael, aby propustil palestinské teroristy se objevila nabídka propustit Jonathana Pollarda, již více než 29 let vězněného v USA  za předávání tajných  informací Izraeli.

Mahmoud Abbás jednoznačně prohlásil, že neuzná Izrael jako židovský stát, navíc chce jako podmínku dalšího pokračování jednání právo návratu pro palestinské uprchlíky z roku 1948, propuštění teroristů kteří stáli v čele útolů proti Izraeli, zejména se v této souvislosti hovoří o Marwanu Barghoutim a úplným stažením Izraele z Judeje a Samaří. Abbás opakovaně prohlásil, že pokud nebudou splněny tyto jeho podmínky, není naděje na mír s Izraelem.

Jedna myšlenka na “Kerry odlétá z Izraele, vrátí se ve středu”

Komentáře nejsou povoleny.