V Izraeli zatčen izraelský Arab – bojoval v syrské odnoži Al-Káidy

V Izraeli zatčen izraelský Arab – bojoval v syrské odnoži Al-Káidy 5.00/5 (100.00%) 7 ohodnocení

img503617Občan Izraele, Ahmed Amad Hiri Shurbaji (23) z Umm el-Fahm, byl zatčen izraelskou policií. Od ledna tohoto roku se zdržoval v Sýrii, kde se připojil k vojenské skutpině známé jako „Islamic State of Iraq and the Levant (ISIS)“ , která je jednou z militantních skupin Globálního džihádu. V Sýrii působí jako jako bojové uskupení bojující proti armádě prezidenta Bašára Asada, v tisku jsou tyto skupiny zpravidla nazývány rebely. Shurbaji prodělal v Sýrii výcvik, bojoval a následně byl ze Al-Káidy vyloučen, údajně pro nepřiměřenou brutalitu.

V Sýrii se cvičil v zacházení s lehkými zbraněmi, prodělal kurs bojové přípravy a použití RPG ( ruční protitankový granátomet). Zúčastnil se nejméně dvou bojů proti regulérní armádě a dalších akcí, mezi jiným také na hranici s Irákem.

Prokurátor na něj podal žalobu u Haifského soudu

Vnitřní bezpečnostní služba Šabak  ( שב“כ, plným jménem  שירות הביטחון הכללי Šerut ha-Bitachon ha-Klali) zaznamenala fenomén, kdy arabští obyvatelé Izraele odcházejí do Sýrie a tam se účastní bojů. Tato skutečnost je pro Izrael velmi nebezpečná a znamená přímé ohrožení bezpečnosti Izraele. Teroristická uskupení která bojují v Sýrii mají za cíl likvidaci Izrale.
Vojenský výcvik izraelských občanů extrmistickými džihádisty je pro izraelskou bezpečnost značné riziko, nejen kvůli jejich působení v Sýrii,  ale také vzhledem k tomu, že v Izraeli mohou působit jako školitelé dalších teroristických uskupení anebo při sběru citlivýh informací.