Izraelská centrální banka intervenuje proti silnému šekelu

Izraelská centrální banka intervenuje proti silnému šekelu 5.00/5 (100.00%) 7 ohodnocení

bankovka 200 šekelů s portrétem prof. Zalmana Šazara, třetího prezidenta Izraele
bankovka 200 šekelů s portrétem prof. Zalmana Šazara, třetího prezidenta Izraele

Banka Izraele (Bank of Israel, בנק ישראל) včera posílila nákup zahraničních měn dolaru poté, kdy izraelský šekel dosáhl tříletého maxima vůči americkému dolaru. Přestože k intervenci použito nejméně 100 milionů dolarů, šekel dnes vůči dolaru a euru poklesl jen o zanedbatelných 0,18 %, resp. 0,26 % – a poté začal znovu stoupat. Dnes v poledne se za 1 euro platilo 4,792 šekelu a za 1 dolar 3,443 šekelu, což je nejsilnější kurs izraelské měny od května 2011. Šekel trvale posiluje také vůči euru a dalším měnám, včetně české koruny.

Silná měna sice zlevňuje dovoz zahraničního zboží do Izraele, ale prodražuje a tedy komplikuje izraelský vývoz na cizí trhy.

Posilování šekelu má podle odborníků více příčin, včetně relativně vysokých úrokových sazeb v Izraeli a očekávaných příjmů z prodeje zemního plynu z izraelské výlučné ekonomické zóny ve Středozemním moři.

Podle FXCM Israel, izraelské pobočky mezinárodního obchodníka s měnami, nelze odhadnout, kam až posilování šekelu zajde. „Je to nyní v rukou spekulantů, kteří mohou tlačit kurs až na 3,42 šekelu za dolar nebo dokonce až na 3,40.“