Izraelský ex-premiér Ehud Olmert odsouzen k 6 letům vězení a pokutě 1 milion šekelů

Izraelský ex-premiér Ehud Olmert odsouzen k 6 letům vězení a pokutě 1 milion šekelů 4.92/5 (98.46%) 13 ohodnocení

Ehud Olmert u soudu
Ehud Olmert u soudu

Bývalý předseda izraelské vlády Ehud Olmert byl dnes odsouzen k 6 letům vězení, 2 rokům podmíněně odloženého trestu vězení a k pokutě 1 milionu šekelů (okolo 5,75 milionu českých korun). Rozsudkem vynesl soudce Okresního soud v Tel Avivu David Rosen, který Olmertovy činy označil za „jedny z nejhorších v trestním zákoníku“ a dodal, že „bez důvěry nemůže existovat bezúhonná veřejná služba.“

Rozsudek byl vynesen měsíc poté, kdy byl Olmert uznán vinným z mnohonásobného přijímání úplatků v souvislosti s výstavbou rezidenčního komplexu Holyland v době, k němuž došlo v domě, kdy byl starostou Jeruzaléma.

Podle rozsudku podnikatel Šmuel Dachner (Shmuel Dachner), který následně začal vystupovat jako spolupracující svědek obžaloby, dal Olmertovu zadluženému bratrovi Josimu šeky na celkem 500.000 šekelů (necelé 3 miliony korun) ve prospěch Ehuda Olmerta. Dachner jednal za realitního developera Hillela Charneyho, který již byl odsouzen za praní špinavých peněz a podplácení Ehuda Olmerta, jeho tehdejšího asistenta a budoucího starosty Jeruzaléma Uriho Lupolianského a dalších.

Hillel Cherney byl již odsouzen k 3,5 letům vězení a pokutě 1 milionu šekelů. Avigdor Kelner, podnikatel odsouzený za placení značných sum na prosazení projektu Holyland, dostal trest 3 let vězení a pokuty také 1 milion šekelů. Realitní developer Meir Rabin dostal za zprostředkování úplatkářství 5 let vězení. Bývalý jeruzalémský městský inženýr Uri Šítrit (Uri Shitrit) dostal za přijímání úplatků 7 let vězení, bývalý místostarosta Jeruzaléma Eliezer Simchajof (Eliezer Simchayof) 3,5 roku vězení a bývalý šéf Banky HaPoalim Danny Dankner 3 roky vězení.
Bývalého Olmertova asistenta Lupolianského, bývalého radního Avrahama Finera a Olmertovu poradkyni Šulu Zaken (Shula Zaken) čeká soud příští měsíc.

soudce David Rosen
soudce David Rosen

Ehud Olmert „zastával nejdůležitější a ústřední funkci a skončil odsouzen za zavrženíhodné činy,“ prohlásil soudce, který ex-premiéra označil předtím premiéra označil za inteligentního a brilantního člověka, vášnivého sionistu, který přispíval pozůstalým rodinám a památníku obětí holokaustu Jad VaŠem.

„Zločin podplácení může znečistit veřejnou službu, ničí vlády a je jedním z nejhorších zločinů trestního zákoníku,“ prohlásil soudce s tím, že veřejní představitelé, kteří berou úplatky, jsou „zrádci“, protože zrazují důvěru veřejnosti. Soudce proto rozhodl také o odebrání 10 % důchodu, které Olmert pobírá jako bývalý starosta Jeruzaléma.

Ehud Olmert vinu do poslední chvíle odmítal a ještě dnes před zahájením jednání se označil za „nevinného muže.“ Olmertův obhájce označil trest za nepřiměřeně přísný a oznámil, že jeho klient se odvolá. Na podání odvolání má ex-premiér 45 dní a Nejvyšší soud rozhodne, zda se bude odvolacího řízení moci účastnit na svobodě anebo bude ve vězení. Pokud s odvoláním neuspěje, stane se Ehud Olmert prvním předsedou izraelské vlády, který od vzniku státu v roce 1948 bude ve vězení. Trest by si měl začít odpykávat 1. září 2014.