Počet bytů v Jeruzalémě roste, starosta hlavního města přesto vládu ostře kritizuje

Počet bytů v Jeruzalémě roste, starosta hlavního města přesto vládu ostře kritizuje 5.00/5 (100.00%) 9 ohodnocení

Nir Barkat
Nir Barkat

Ministr výstavby Uri Ariel ze strany Bajit Jehudi (Židovský domov) navštívil minulý čtvrtek spolu se starostou Jeruzaléma Nirem Barkatem (ניר ברקת) staveniště, aby se seznámil se stavem výstavby bytů, o něž je v hlavním městě stále velký zájem.

„Aby došlo ke snížení ceny bydlení v Jeruzalémě, je nezbytné, stavět, prodávat a vydávat stavební povolení,“ prohlásil ministr. „Jeruzalém je hlavní město Státu Izrael a zmrazení výstavby je nemyslitelné. Budu i nadále připravovat plány výstavby a prodeje v Jeruzalémě, stejně jako ve zbytku Izraele,“ zdůraznil Uri Ariel v narážce na požadavky arabské autonomní Palestinské správy, která vznáší nárok na část izraelského hlavního města, osvobozenou v roce 1967, a požaduje, aby se v ní nestavělo.

Starosta Barkat připomněl, že v roce 2013 byla zahájena výstavba rekordního počtu bytových jednotek a mnoho bytů bylo také dostavěno. V roce 2013 začala stavba 3.442 bytů, což je nejvyšší počet za posledních 20 let, když v roce 2012 to bylo 2.470 bytů a v roce 2011 bytů 2.360. Dokončeno bylo v roce 2013 celkem 2.430 bytů, zatímco rok předtím 1.760 a v roce 2011 bytů 1.360.

Ministr Ariel k tomu poznamenal, že podle jeho údajů je nyní v hlavním městě rozestavěno více než 4.000 bytů.
Důvod ke spokojenosti však přesto není.

Izraelská vláda na svém včerejším zasedání změnila 7 let staré rozhodnutí a rozhodla o další, odkladu přesunu všech vládních úřadů do Jeruzaléma.

Přestože prezident, vlády a Kneset sídlí v hlavním městě, řada izraelských ústředních institucí se nachází v oblasti metropolitního Tel Avivu. Přesun měl být dokončen v roce 2015, ale vláda nyní rozhodla, že lhůtu prodlužuje do roku 2018.

Na rozhodnutí ostře reagoval starosta hlavního města, který jej označil za „omyl“, který „poškozuje naše postavení v Jeruzalémě.“ Rozhodnutí „je opakem toho, v co jsme doufali. Poškozuje naše úsilí o posílení naší pozice ve městě a o jeho ekonomický rozvoj,“ prohlásil Barkat. „Nemůžeme tolerovat situaci, kdy vláda na jednu stranu hovoří o důležitosti Jeruzaléma a na stranu druhou odmítá jít sama příkladem a znovu a znovu odkládá rozhodnutí a upírá Jeruzalému tisíce pracovních míst,“ dodal.