O post prezidenta Izraele se uchází 6 osobností

O post prezidenta Izraele se uchází 6 osobností 5.00/5 (100.00%) 2 ohodnocení

standarta prezidenta Státu Izrael
standarta prezidenta Státu Izrael

O izraelský nejvyšší úřad se bude ucházet šest kandidátů, což je vůbec nejvíce v historii moderního Izraele. Oznámil to předseda Knesetu Juli Edelstein (Yuli Edelstein) poté, kdy včera vypršela lhůta k podání kandidátních přihlášek.

Prezidenta bude 120členný parlament tajným hlasováním volit 10. června 2014 a zájemci o funkci, která je převážně ceremoniální, museli nejpozději včera doložit nezbytných nejméně deset podpisů podporujících poslanců.

Favority jsou zatím poslanec Reuven Rivlin z Likudu se 16 podpůrci a Binjamin Ben-Eliezer (Binyamin Ben-Eliezer) ze Strany práce se 13 podpůrci, kteří stejně jako poslanec Hnutí (Tnua) Meir Šítrit (Meir Sheetrit) a bývalá soudkyně Nejvyššího soudu Dalia Dorner předložili oznámení o kandidatuře včera ráno. Odpoledne se k nim přidali ještě bývalá předsedkyně Knesetu Dalia Icik (Dalia Itzik) a nositel Nobelovy ceny za chemii Daniel Šechtman (Daniel Shechtman).

Kandidaturu zvažoval ještě bývalý ministr zahraničí David Levy, který se nicméně nakonec včera rozhodl o úřad se neucházet. Přidal se tak k ministru Silvanu Šalomovi, který kandidaturu vzdal minulý týden.

2 komentáře u „O post prezidenta Izraele se uchází 6 osobností“

  1. Prezident je volen absolutní většinou v Knesetu. Volba je tříkolová. Nedosáhne-li žádný z kandidátů požadované většiny hlasů, rozhoduje prostá většina. Prezident je volen na sedmileté období a po uplynutí termínu nemůže být znovu zvolen. Donedávna bylo toto období pětileté. Ústavní systém neobsahuje funkci viceprezidenta.

  2. Osobne preferuji R.Rivlina, ne proto, ze je pravicovy jako ja, coz v prezidenske funkci neni nijak zasadni vzhledem k protokol.funkci prezidenta. Pro mne je to na 100% nejlepsi kandidat na prezidenta z vyse uvedenych.

    Uz jako predseda parlamentu si dokazal vydobit prestiz(jeho zname vymeny ostrych nazoru s B.Netanyahuem v Knessetu, prestoze jsou oba z Likudu), uctu a hlavne ma charizma(dokazal bych si ho predstavit i jako predsedu Likudu) a proto ho povazuji za nejlep.kandidata na prezidenta.
    Jinymi slovy prestoze je pravicovy, nema zadny problem tvrde zkritizovat i sve vlastni z Likudu, pokud si myslel, ze i opozice ma v necem pravdu a to se CENI.

Komentáře nejsou povoleny.