Projev prezidenta republiky na recepci při příležitosti Dne nezávislosti Státu Izrael

Projev prezidenta republiky na recepci při příležitosti Dne nezávislosti Státu Izrael 5.00/5 (100.00%) 45 ohodnocení

vlajkyDámy a pánové,

děkuji za pozvání na oslavu izraelského Dne nezávislosti. Státních svátků oslavujících nezávislost se v České republice každoročně konají desítky. Na některých mohu být, na některých nemohu být, ale jediný svátek nezávislosti, který nikdy nemohu vynechat, je svátek nezávislosti židovského Státu Izrael.

Jsou státy, s nimiž sdílíme stejné hodnoty, ať už je to politický horizont svobodné volby nebo tržní ekonomika. Ale těmto státům nikdo nevyhrožuje vymazáním z mapy. Nikdo nestřílí na jejich pohraniční města, nikdo si nepřeje, aby občané tohoto státu opustili svoji zem. Existuje termín, kterému se říká politická korektnost, a já tento termín považuji za eufemismus pro politickou zbabělost, proto mi dovolte, abych nebyl zbabělý.

Je třeba jasně pojmenovat nepřítele lidské civilizace a tímto nepřítelem je mezinárodní terorizmus spojený s náboženským fundamentalizmem a religiózní nesnášenlivostí. Tento fanatizmus se nesoustřeďuje pouze na jediný stát, jak jsme ostatně mohli zaznamenat po 11. září. Muslimští fanatici nedávno v Nigérii zajali 200 mladých křesťanských dívek. A v květné Evropě se v srdci Evropské unie nedávno odehrál odporný atentát v židovském muzeu v Bruselu. Nenechám se uklidňovat prohlášeními, že se jedná pouze o malé okrajové skupiny, domnívám se naopak, že tato xenofobie a tento řekněme rasismus nebo antisemitizmus vyplývá ze samé podstaty ideologie, o kterou se tyto fanatické skupiny opírají.

A dovolte mi, abych na důkaz tohoto tvrzení citoval jeden z posvátných textů: „Strom volá, skrývá se za mnou žid, jdi a zabij ho. Kámen volá, skrývá se za mnou žid, jdi a zabij ho.“ Kritizoval bych ty, kdo vyzývají k zabíjení Arabů, ale nevím o žádném hnutí, které by vyzývalo k masivnímu vyvražďování Arabů, zatímco vím o anticivilizačním hnutí, které vyzývá k masivnímu vyvražďování židů.

Konec konců jeden ze článku statutu hnutí Hamás říká: „Zabij každého žida, kterého uvidíš.“ Chceme se opravdu tvářit, že toto je extrém? Chceme opravdu být politicky korektní a říkat, že všichni jsou hodní a jenom malá část extrémistů a fundamentalistů páchá tyto zločiny?

Jeden z mých oblíbených esejistů Michel de Montaigne kdysi napsal: „Je hrůzné domnívat se, že po zlu musí nutně přijít dobro. Může přijít jiné zlo.“ Začali jsme arabské jaro, z něhož se stala arabská zima, a z boje proti sekulárním diktaturám se staly boje, které jsou vedeny Al-Kajdou. Odhoďme proto politickou korektnost a nazývejme věci pravými jmény. Ano, máme ve světě přátele, kterým vyjadřujeme solidaritu, ale tato solidarita nás nic nestojí, protože tito přátelé nejsou ničím a nikým ohrožováni.

Skutečný smysl solidarity je solidarita s přítelem, který je v nesnázích a v ohrožení, a proto tady jsem.

Miloš Zeman, prezident České republiky, hotel Hilton, 26. května 2014

10 komentářů u „Projev prezidenta republiky na recepci při příležitosti Dne nezávislosti Státu Izrael“

  1. Prezident Zeman má tu vzácnou vlastnost, že v řadě nepříliš důležitých věcí s ním člověk nemusí souhlasit, ale ve věcech podstatných umí udeřit hřebík na hlavičku. V tomto směru je pravým opakem mnoha jiných politiků…

 1. Při posledních prezidentských volbách jsem sice volil jeho protikandidáta, ale za tento projev si pana prezidenta Zemana velmi vážím. Vyjádřil se odvážně, státnicky a skvěle. Děkuji.

 2. Miloše Zemana jsem nevolil.
  Dávám mu za vinu, že společně s Václavem Klausem uhnětl opoziční smlouvu,
  jejíž hořká sousta polykáme dosud.
  Nicméně za tato slova mu vřele děkuju.

  1. U mě je to podobné.
   Zemana jsem nevolil a v mnohém s ním nesouhlasím.
   Leč pod tento jeho projev bych se podepsal okamžitě.
   Je to stejné, jako když byl premiérem. On byl první, kdo v naší zemi nastolil schodkový rozpočet, s čímž jsem nesouhlasil. Ale zároveň při své zahraniční cestě jako premiér této země odmítl mluvit s palestinskými představiteli, protože s teroristy se nevyjednává.

Komentáře nejsou povoleny.