Projevy prezidenta a premiéra Izraele ke Dni nezávislosti (+ video)

Projevy prezidenta a premiéra Izraele ke Dni nezávislosti (+ video) 5.00/5 (100.00%) 15 ohodnocení

Stát Izrael slaví 66 letPři příležitosti Dne nezávislosti – Jom HaAcmaut pronesla projevy řada izraelských osobností. Přinášíme projevy dvou nejvýznamnější představitelů státu – prezidenta Šimona Perese a předsedy vlády Benjamina Netanjahua.

Projev premiéra Benjamina Netanjahua ke Dni nezávislosti

Den nezávislosti Izraele je dnem oslav. A dnem oprávněné hrdosti na mnoho úžasných úspěchů Izraele.

Židovský národ byl po dvě tisíciletí beze státu a bezmocný a samozřejmě také bezbranný vůči svým nepřátelům. Po dvou tisících letech exilu jsme se vrátili do naší historické vlasti, abychom znovu vytvořili naši nezávislost a svrchovanost.

Nevytvořili jsme jen stát.

Shromáždili jsme do naší vlasti lidi, kteří byli roztroušeni po celém světě. Ubránili jsme se útokům nepřátelských sousedů, překonali hrozby, jakým nečelila žádná jiná země.

Vybudovali jsme životem pulzující demokracii, v níž je nedotknutelná svoboda a která zajišťuje rovnost před zákonem a práva pro každého občana.

Vytvořili jsme silné hospodářství, světovou technologickou supervelmoc.

Podepsali jsme mírové smlouvy se dvěma arabskými sousedy, zatímco potichu hovoříme s mnoha dalšími.

A při tom všem zažíváme vášnivé přátelství tolika lidí po celém světě. Židé a Nežidé se spojili, aby vystoupili ve prospěch práva Izraele na bezpečnost a mírovou budoucnost.

Tato podpora našich přátel, společně s naší živou demokracií, volnou ekonomikou, silnou armádou a oddaností hodnotám, které sdílíme, tvoří základ naší národní síly.

Pi příležitosti tohoto 66. výročí Dne nezávislosti chci poděkovat mnoha přátelům Izraele po celém světě za jejich vytrvalou podporu jedinému židovskému státu.

A rád bych zvláště pozdravil naše přátele, kteří se shromáždili na Filipově náměstí (Phillips Square) v Montrealu, aby slavili s námi. Váš projev podpory Izraeli odráží silné přátelství mezi izraelským a kanadským lidem. Naše vztahy se ještě posílily letos v lednu, kdy jsem měl to potěšení hostit mého přítele předsedu (kanadské) vlády Harpera zde v Jeruzalémě.

Jménem lidu Izraele, děkuji Vám všem za Vaše přátelství a za Vaši podporu.