Budoucí izraelský prezident vyzval Židy a Araby ke vzájemnému pochopení

Budoucí izraelský prezident vyzval Židy a Araby ke vzájemnému pochopení 4.88/5 (97.50%) 8 ohodnocení

Reuven Rivlin, prezident Izraele
Reuven Rivlin, prezident Izraele

Reuven Rivlin, který se za měsíc ujme funkce prezidenta Izraele, se předevčírem poprvé od svého zvolení vyjádřil ke vztahům Židů a Arabů v Zemi Izrael. Na Summitu židovských médií (Jewish Media Summit) v Jeruzalémě prohlásil, že osudem obou národů je žít spolu, vyzval ke komunikaci a vzájemnému pochopení. Ocenil také předsedu autonomní Palestinské správy Mahmúda Abbáse.

„Obyvatelé Blízkého východu, Arabové a Židé, musejí pochopit, že koexistence není krutým osudem, ale naším osudem. Nebyli jsme odsouzeni k tomu, žít spolu, ale naopak je nám dáno žít společně. Je to náš společný osud a my nemůžeme žít bez víry, že dokážeme dosáhnout určitého porozumění,“ uvedl Rivlin.

Zvolený prezident Izraele dále prohlásil, že s velkým zájmem vyslechl výzvu předsedy palestinské autonomie Mahmúda Abbáse k okamžitému propuštění tří unesených studentů ješivy. „Považuji to za příležitost k obnovení důvěry mezi Izraelem a Palestinskou správou,“ řekl. „Budování důvěry mezi oběma národy, nejen mezi vůdci, je nezbytné, pokud chceme ukončit tragédii izraelsko-palestinského konfliktu.“

„Sešel jsem se s Abú Mázinem (Abbásem) v minulosti při řadě příležitostí a sejdu se s ním také v budoucnu. Oba chápeme, že přímý dialog je nezbytný k tomu, aby Blízký východ byl bezpečným místem,“ dodal Rivlin, který také zmínil dopis, kterým mu Abbás pogratuloval ke zvolení prezidentem Izraele a v němž vyzval k mírové dohodě a vzniku nezávislého Palestinského státu.

Vyjádření Reuvena Rivlina je důležité proto, že v minulosti nikdy neskrýval svůj nesouhlas se vznikem arabského Palestinské státu v Judeji, Samaří a Gaze. V roce 2010 řekl, že by „raději akceptoval Palestince jako izraelské občany, než rozdělit Izrael a Západní břeh v rámci budoucího dvoustátního řešení.“ Před nedávnou volbou prezidenta Rivlin zopakoval svůj zdrženlivý vztah ke vzniku arabského státu, nicméně jedním dechem dodal, že pokud se vláda a Kneset shodnou na vzniku takového státu, bude to on jako prezident respektoval a nepokusí se takový krok blokovat.

Reuven Rivlin, který dal najevo záměr být prezidentem všech Izraelců, navštívil v úterý město Arabeh na severu Izraele, kde kondoloval rodině 14letého arabského chlapce Mohameda Karaky, jehož zabila protitanková střela, vypálená na Izrael ze Sýrie.

Mottem nového izraelského prezidenta zdá se budou slova, která opakovaně pronesl, když se vyjadřoval k židovsko-arabskému soužití: „Všichni sdílíme stejný osud, stejnou bolest a stejnou naději.“