Izrael v Judeji a Samaří pozatýkal prakticky celé vedení Hamasu (+ videa)

Izrael v Judeji a Samaří pozatýkal prakticky celé vedení Hamasu (+ videa) 5.00/5 (100.00%) 18 ohodnocení

unesení studenti, zleva Ejal Jifrach, Naftali Frenkel, Gilad Šaar
unesení studenti, zleva Ejal Jifrach, Naftali Frenkel, Gilad Šaar

Izraelské bezpečnostní síly provádějí poslední čtyři dny v Judeji a Samaří rozsáhlý zátah na příslušníky teroristického Hnutí islámského odporu (Hamas) a Islámského džihádu. Zatčeno už bylo skoro dvěstě teroristů, mezi nimi skoro všichni vůdcové organizace, včetně předsedy palestinskoarabského autonomního parlamentu Abdela Azíze Duvejka (Abdel Azi Dweik) a vůdců Básima al-Zaarira (Bassem al-Za’arir), Azáma Salhába (Azzama Salhab), Sámira al-Kádího (Samir al-Qadi) a Mahíra al-Chárráze (Maher al-Kharraz).

Jedná se součást reakce na únos tří studentů židovské náboženské školy, k němuž došlo minulý čtvrtek při autostopu poblíž Hebronu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli veřejně připsal odpovědnost za únos Hamasu, což mluvčí teroristů Samí Abú Zuhrí následně popřel.

Izraelská média přinesla informaci o údajné včerejší poradě premiéra Netanjahua s představiteli bezpečnostních složen a hlavních politických stran, kde se diskutovalo o dalších možných reakcích, včetně naprostého rozbití infrastruktury Hamasu v Judeji a Samaří, případně likvidaci samotné arabské autonomní Palestinské správy. Proti poslední možnosti se údajně postavil zejména předseda opoziční Strany práce Jicchak Hercog (Isaac Herzog), podle nějž předseda autonomie Abbás spolupracuje při vyšetřování zločinu.

Mahmúd Abbás skutečně včera po čtyřech dnech mlčení únos tří izraelských studentů odsoudil a obvinil Hamas, že únosem „vrazil nůž do zad“ společné vládě národní jednoty, kterou nedávno sestavil s Abbásovým Fatáhem.

5 komentářů u „Izrael v Judeji a Samaří pozatýkal prakticky celé vedení Hamasu (+ videa)“

  1. Co si myslíte? Může propuštění 1027 usvědčených teroristů výměnou za život Gilada Shalita za to, že Hamás unesl další tři mladý kluky a hodlá v tom pokračovat?

    1. Strašně těžká otázka. Rád bych řekl „ne, nemělo“, ale nedokážu si představit, že bych byl na místě izraelského premiéra, který se dívá do očí Noama Šalita a říká mu to…

  2. O této těžké otázce se vedly diskuse již v době propuštění Gilada Shalita, mnozí si na tuto otázku odpověděli podle halachy a jiní podle zkušenosti a oba názory se shodly a důsledek vidíme dnes. Většina z těch propuštěných teroristů svoje ideologické a praktické schopnosti používá nadále v boji proti Izraeli a všemu židovskému. Mnozí z nich také byli mezi nyní zatčenými.

Komentáře nejsou povoleny.