Konflikt na Golanských výšinách – jeden mrtvý, 11 zraněných vojáků

Konflikt na Golanských výšinách – jeden mrtvý, 11 zraněných vojáků 5.00/5 (100.00%) 12 ohodnocení

Golanské výšiny
Golanské výšiny

 Izraelské letouny ve středu zaútočily proti cílům syrské armády v reakci na ostřelování Izraele na Golanských výšinách, při kterém byli zraněni čtyři vojáci. Oznámil to mluvčí izraelských obranných sil (IDF).

Kromě náletu varoval ministr obrany Moše Ja’alon (Moshe Yaalon) syrského prezidenta Bašára Assada, že pokud budou jeho akce poškozovat Izrael, bude svých činů trpce litovat.

Syrské vojenské zdroje uvedly, že při náletu byl jeden voják zabit a sedm dalších zraněno.

Úterní syrský útok a následný středeční odvetný úder jsou zatím největším incidentem mezi Sýrií a Izraelem od počátku syrské války, která trvá již třetí rok. Sýrie ani Izrael o otevřený konflikt, natož vzájemnou válku, po celou dobu nijak neusilovali.

Síť aktivistů pro monitoring lidských práv, kterou má v Sýrii britská pozorovatelská skupina pro lidská práva tvrdí, že izraelské letectvo zaútočilo na několik „strategických cílů syrské armády“ poblíž vesnic Kom a Nurje (Nouriyeh).

Izraelská armáda oznámila, že cílem leteckého útoku byla syrská vojenské výcviková zařízení, armádní velitelství a stanoviště syrského dělostřelectva. Izraelské dělostřelectvo odpovědělo palbou na úterní syrský útok již krátce po něm.

Bývalý ministr obrany, poslanec Šaul Mofaz (Shaul Mofaz), sdělil že „…na syrské hranici zcela nová situace“. „Pokud bude pokračovat, bude to i pro nás závažným problémem“, dodal.

Syrský útok je zatím posledním z řady nedávných incidentů na neklidných izraelských hranicích. Před týdnem na libanonsko-izraelských hranicích explodovala poblíž izraelské hlídky nastražená trhavina. Tento incident se obešel bez zranění. Počátkem června oznámila izraelská armáda, že zabila dva ozbrojence napojené na Hizballáh, když se pokoušeli přes hranice přepravit rakety. Také květnová eliminace zbrojního konvoje Hizballáhu je přičítána IDF, mluvčí IDF však akci nepotvrdil. Teroristická organizace Hizballáh se nechala slyšet, že pomstí eliminaci svého vyššího představitele dohlížejícího na konvoj.

Izrael však z úterního útoku neviní Hizballáh, ale Assadovu pravidelnou armádu. Premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že se syrská armáda na útocích podílela. „Naše politika je jasná. Kdo se nám snaží ublížit, tomu ublížíme my“, řekl ve středu. Izrael několikrát otevřeně prohlásil, že nenechá proudit vyspělé zbraňové systémy ze Sýrie do rukou Hizballáhu, který stojí, mimo jiné, i za válkou z roku 2006.

Přestože jsou syrsko-izraelské vztahy nepřátelské, snažila se Assadova vládnoucí rodina udržet na Golanských výšinách klid a nedráždit Izrael. Izrael se teď může obávat, že pokud padne Assad, dostanou se k moci v Sýrii a zejména na hranicích islamističtí extrémisté a teroristé napojení na Hizballáh a Al-Kajdu. Otázkou zůstává, nakolik by případný otevřený konflikt mezi Sýrií a Izraelem mohl teroristy oslabit.