Rabi Šlomo Aviner: Je nutné zavést trest smrti pro teroristy

Rabi Šlomo Aviner: Je nutné zavést trest smrti pro teroristy 4.77/5 (95.38%) 13 ohodnocení

rabi Šlomo Aviner
rabi Šlomo Aviner

Rabi Šlomo Aviner (Shlomo Aviner, שלמה אבינר), přední osobnost izraelské národně-náboženské komunity, předevčírem vyzval k zavedení trestu smrti pro palestinské Araby zapojené do terorismu. Trest smrti má zabránit dalším únosům a teroristickým útokům na izraelské občany.

Rabi Aviner, který je hlavou ješivy Ateret Jerušalajim (Ateret Yerushalayim) v jeruzalémském Starém městě a rabínem obce Bejt El (Beit El), v rozhovoru pro Jerusalem Post reagoval na únos tří studentů náboženství, který ve čtvrtek 12. června spáchali s největší pravděpodobností arabští teroristé.

Rabín uvedl, že v případě únosů je nutné se zaměřit na příčinu. „Teroristé musejí vědět, že se jim nevyplatí podílet se na teroristických aktivitách a že za ně draze zaplatí. Že oni a všichni, kdo se do zločinu zapojí, draze zaplatí,“ prohlásil představitel konzervativního názorového křídla národně-náboženského hnutí.

„Ustupování teroru přináší jen více teroru… Trest smrti by měl být užíván k odrazování od terorismu. V současnosti, když jsou (arabští) teroristé chyceni, sedí ve vězení, dobře jedí, studují vysoké školy a poté jsou propuštěni a oslavováni jako hrdinové,“ popsal rabi Aviner současný přístup Izraele ke zločincům, které se snaží židovský stát napravovat a socializovat, namísto toho, aby je exemplárně trestal.

Rabi Šlomo Aviner se také vyjádřil k přípustnosti cestování autostopem, které je značně rozšířeno mezi židovskými obyvateli Judeje a Samaří a v současnosti se diskutuje o tom, zda vzdání se stopování není vlastně kapitulací před teroristy. Podle rabiho Avinera je možné cestovat stopem jen v případě, kdy stopující zná řidiče nebo si je naprosto jistý, že tato forma dopravy je s ohledem na konkrétní okolnosti bezpečná.

Obdobně se vyjádřil předevčírem také další významný národně-náboženský rabín, rabi Chajm Drukman (Haim Druckman, חיים דרוקמן), který nicméně rovnou vyzval ke vzdání se stopování.
Ostře se k postihům únosců vyjádřili i další představitelé národně-náboženského hnutí.

Vrchní rabín Safedu, rabi Šmuel Elijahu (Shmuel Eliyahu, שמואל אליהו), označil únosy tří studentů náboženské židovské školy za snahu zasáhnout celý židovský národ a dodal, že palestinští Arabové se snaží vymazat židovský lid. „Chtějí nás všechny nahnat do moře, jak čas od času výslovně prohlašují,“ řekl doslova.

2 komentáře u „Rabi Šlomo Aviner: Je nutné zavést trest smrti pro teroristy“

    1. Co vím, tak trest smrti je v Izraeli teoreticky možné uložit jen za těžké zločiny – v době míru za genocidu, zločiny proti lidskosti, válečné zločiny a zločiny proti židovskému národu, v době války ještě navíc za zradu.

      Zajímavou úvahu o trestu smrti v Izraeli, z čistě sekulárního pohledu možnost najít ZDE. Jinak samozřejmě náboženská literatura na toto téma není vůbec chudá, nejcitovanější je Maimonides (Rambam) a jeho obava z trestu smrti.

Komentáře nejsou povoleny.