Volba prezidenta Izraele: Do druhého kola postupují Reuven Rivlin a Meir Šítrit

Volba prezidenta Izraele: Do druhého kola postupují Reuven Rivlin a Meir Šítrit 5.00/5 (100.00%) 8 ohodnocení

Reuven Rivlin
Reuven Rivlin
Meir Šítrit
Meir Šítrit

Dnes v 11 hodin izraelského letního času zahájil izraelský parlament volbu nového prezidenta země. Poslanci v tajné volbě volili v první kole z pěti kandidátů. Žádnému z nich se nepodařilo získat nezbytnou nadpoloviční většinu odevzdaných hlasů. Ke zvolení bylo nutné získat 61 hlasů, tedy absolutní většinu hlasů od 120 poslanců Knesetu.

Nejúspěšnější v prvním kole volby byl favorit volby, poslanec strany Likud Reuven Rivlin, získal 44 hlasů, druhý byl Meir Šítrit (Meir Sheetrit) z Tnua (Hnutí) s 31 hlasy. Oba postupují do druhého kola volby, které proběhne dnes odpoledne.

V prvním kole naopak vypadla bývalá předsedkyně Knesetu Dalia Icik (Dalia Itzik) s 28 hlasy, bývalá soudkyně Nejvyššího soudu Dalia Dorner s 13 hlasy a nositel Nobelovy ceny profesor Dan Šechtman (Dan Shechtman) s 1 hlasem.

Hlasovalo všech 119 přítomných poslanců, ale 2 hlasy byly neplatné, protože se v obálce nacházely dva volební lístky. Nepřítomen je poslanec Sjednoceného judaismu Tóry Meir Poruš (Meir Porush), který je na návštěvě USA.

Strany nyní intenzivně jednají o podpoře kandidátů, když hlasy odevzdané neúspěšným mohou zvrátit dosavadní poměr sil mezi Rivlinem a Šítritem.