Zákon o jediném vrchním rabínovi Izraele přijat v prvním čtení

Zákon o jediném vrchním rabínovi Izraele přijat v prvním čtení 4.71/5 (94.29%) 14 ohodnocení

Vrchní rabinát Izraele
Vrchní rabinát Izraele

Izrael by v budoucnu neměl mít dva vrchní rabíny, aškenázského a sefardského, ale vrchního rabína jediného. Zákon, který předpokládá sjednocení, byl Knesetem předevčírem schválen v prvním čtení díky spolupráci ministryně spravedlnosti Cipi Livni (Tzipi Livni) ze strany Tnua (Hnutí) a ministra hospodářství Naftaliho Beneta ze strany Bajit Jehudi (Židovský domov).

Zákonem se nyní bude zabývat výbor Knesetu pro vnitřní věci a následně by měl být předložen k druhému a třetímu čtení Knesetu.

V současnosti je jeden vrchní rabín předsedou Velkého rabínského soudu a druhý jeho místopředsedou. Podle návrhu zákona by předseda a místopředseda soudu byl vybírán ze soudců Velkého rabínského soudu obdobně, jako je dnes vybírán předseda sekulárního Nejvyššího soudu.

Nejenže budou aškenázská a sefardská komunita z hlediska židovského náboženského práva sjednoceny v Izraeli, ale zákon bude mít také velký vliv na Židy po celém světě. V Berlíně totiž byla 11. listopadu 2013 uzavřena dohoda, kterou Konference evropských rabínů (Conference of European Rabbis) a Rabínská rada Ameriky (Rabbinical Council of America) uznaly Vrchní rabinát Izraele (הרבנות הראשית לישראל) za hlavní autoritu židovského světa. Za izraelskou stranu dohodu podepsali oba vrchní rabíni, aškenázský David Lau a sefardský Jicchak Josef (Yitzhak Yosef), a náměstek ministra náboženských služeb Eli Ben-Dahan ze strany Bajit Jehudi.

dohoda mezi Vrchním rabinátem Izraele, ministerstvem náboženských služeb, Konferencí evropských rabínů a Rabínskou radou Ameriky, Berlín, 11. 11. 2013
dohoda mezi Vrchním rabinátem Izraele, ministerstvem náboženských služeb, Konferencí evropských rabínů a Rabínskou radou Ameriky, Berlín, 11. 11. 2013