Dvanáctihodinové příměří v Gaze

Dvanáctihodinové příměří v Gaze 5.00/5 (100.00%) 16 ohodnocení

Gaza Izraelští představitelé potvrdili, že dnes (v sobotu 26.7.2014) v 08:00 izraelského letního času vstoupilo v platnost časově omezené příměří.
Podle agentury AFP s příměřím souhlasí i Hamás. „Hamás souhlasí s dvanáctihodinovým příměřím, počínaje dnešním (sobotním) ránem“, sdělil AFP pod slibem anonymity představitel Hamásu.
Ještě předtím prohlásil zástupce USA, který doprovází ministra Kerryho, že Izrael oznámil jednostranné dvanáctihodinové příměří.
Mezitím pokračuje snaha o dosažení delšího příměří poté, co před několika hodinami izraelský kabinet jednomyslně odmítl Kerryho podmínky pro příměří.

Kerry pak v pátek večer řekl, že odletí do Paříže a v sobotu uspořádá další rozhovory s ministry zahraničních věcí Kataru a Turecka, kteří mohou mít větší vliv na Hamás.

V Paříži se má setkat s vrcholnými politiky Francie a Spojeného Království, včetně francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse a představitelkou EU, „ministryní zahraničí“ EU Catherine Ashtonovou.
Kerry také uvedl, že tentokrát nepředložil žádné formální návrhy pro příměří. „Mohou odmítnout některé z podmínek v rámci návrhu… ale neexistuje žádný formální návrh, který bych předložil já,“ řekl.
Vůdce Hamásu Chálid Mašál (Khaled Mashaal) ve středu prohlásil, že Izrael musí zcela přijmout nové podmínky Hamásu pro příměří, aby mohlo vůbec nastat.
Izraelská armáda již v týdnu na několik hodin palbu přerušila v rámci v humanitárního příměří, ale Hamás toho využil a pokračoval v útocích na Izrael. Později se z Hamásu ozvalo, že o vyhlášení příměří nevěděl.