Izrael zahájil vojenskou operaci proti teroristům v Gaze

Izrael zahájil vojenskou operaci proti teroristům v Gaze 5.00/5 (100.00%) 19 ohodnocení

operace proti teroristické Gaze

V reakci na raketové ostřelování, kdy během posledních několika dní dopadlo na Izrael více než 100 raket, zahájily Izraelské obranné síly včera večer operaci Pevná skála (צוק איתן, Нерушимая скала), v angličtině též nazývanou Ochranné ostří (Protective Edge) proti palestinskoarabským teroristům v Pásmu Gazy.

Během noci Izraelské letectvo a Izraelské námořnictvo v Gaze zasáhly více než 50 cílů, včetně domů vysoce postavených teroristů Hnutí islámského odporu (Hamas). Jednalo se o domy Ijáda Sahícha (Iyad Sahikh), který je přímo odpovědný za raketové ostřelování Izraele, Abdalláha Chašáše (Abdullah Khashash), recidivistu v odpalování raket na Izrael, Sámira Abú Dáky (Samer Abu Daka), vysokého představitele Hamasu v Chán Júnis aktivního v terorismu proti Izraeli, a Hassana Abdalláha, představitele Hamasu v Chán Júnis, odpovědného za současné útoky.

Hamas v reakci na izraelskou obranu pohrozil „zemětřesením“ a rozšířením raketových útoků na Izrael.

„Vstupujeme do dlouhé operace,“ sdělil představitel Izraelských obranných sil. „Jsme teprve na začátku. Je nutná trpělivost. Připravujeme další kroky a postupné rozšiřování operace,“ uvedl v narážce na posilování izraelských pozemních sil u hranice s teroristy ovládanou Gazou.

Podle Izraelských obranných sil nyní probíhá intenzivní zpravodajská operace a jsou určovány cíle k dalším úderům na teroristickou infrastrukturu.

U jižní hranice Izraele jsou již plně funkční baterie protiraketového obranného systému Železná kupole (Iron Dome, Kipat barzel).