Jisrael Kac navrhuje úplné odříznutí Gazy od Izraele

Jisrael Kac navrhuje úplné odříznutí Gazy od Izraele 4.95/5 (99.05%) 21 ohodnocení

Jisrael Kac
Jisrael Kac

Izrael by se měl zcela „civilně separovat“ od Pásma Gazy a ukončit jakékoliv dodávky zboží a služeb, včetně elektřiny a vody do teroristy ovládané autonomní palestinskoarabské entity. Izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi (Binyamin Netanyahu) to včera navrhl ministr dopravy Jisrael Kac (Israel Katz, ישראל כץ).

Nejprve má pokračovat vojenská protiteroristická Operace Ochranné ostří, dokud nebude Gaza zcela demilitarizována. Poté má Izrael ukončit dodávky elektřiny, vody, zemního plynu, potravin a dalšího civilního zboží a služeb do Gazy.

Nakonec má být vytvořena uznávaná hranice mezi Izraelem a Gazou a otevřen hraniční přechod Rafáh z Gazy do Egypta, přes nějž by měla být teroristická entita z bratrské arabské země zásobována pod mezinárodním dohledem.

Pokud by Egypt spolupráci odmítl, pak by měl u pobřeží Gazy vzniknout umělý ostrov, na němž by byl přístav, letiště a hotely a který by měl být s pevninou spojen mostem. Na mostě by se nacházelo kontrolní stanoviště umožňující mezinárodní kontrolu dovozu a vývozu po dobu až 100 let. Izrael by si současně ponechal kontrolu pobřežních vod.

Realizace plánu by podle Jisraela Kace zbavila Izrael odpovědnosti a umožnila palestinským Arabům v Gaze plnou civilní kontrolu nad jejich zahraničním obchodem. Izrael by současně nemusel mít obavu z pašování zbraní do Gazy a ohrožení vzdušného prostoru. „Izrael bude mát na své hranici s Gazou plnou odstrašující sílu a bude na jakoukoliv střelbu na své území odpovídat plnou silou, tak jako na kterékoliv jiné hranici,“ dodal ministr.